AKTUALITA | 24. 2. 2016 Až diplomová práce na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě přiměla Lenu Jakubčákovou sestavit kolekci fotografií Baba z lesa.

AKTUALITA | 24. 2. 2016

Až diplomová práce na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě přiměla Lenu Jakubčákovou sestavit kolekci fotografií Baba z lesa. Fotografie vystavené v kavárně Amadeus Arcidiecézního muzea Olomouc jsou sice z roku 2014, ale babu z lesa (jak se údajně její kmotra sama představuje) fotí Lena Jakubčáková už od svého dospívání, tedy asi dvacet let. 

„Můj dědeček se s ní přátelil, jako jeden z mála lidí ji chápal a nevysmíval se jí, i když byla taková zvláštní. Když zatopili kvůli přehradě její vesnici, přestěhovala se do lesa, kde si postavili dům. Od malička jsme měli poblíž chatu a rodiče u ní chovali zvířectvo,“ popsala Jakubčáková.

Patron výstavy Jindřich Štreit vyzdvihl na fotografiích, z nichž některé jsou vystaveny poprvé, jejich cit pro detail i zobrazení stáří. „Je z nich cítit spojení s přírodou a s Bohem. Tyto fotografie nedegradují vztah mezi fotografem a fotografovaným, ale naopak ho posilují. Lena tam nebyla jako pouhý voyer,“ uvedl na vernisáži Štreit. 

Jakubčáková charakterizovala babu z lesa nejen jako samotářku. „Je to zvláštní osobnost, která má problémy s komunikací, má hrubý hlas a neumí se moc chovat, říká, co chce a co si myslí, ale je nesmírně vyrovnaná. Pro mě je to žena s velkým Ž. Až jednou odejde, zmizí s ní kus světa, který už nenajdu,“ řekla.

Lena Jakubčáková se v kavárně Amadeus představuje již podruhé. Jejím prvním tématem byly fotografie z věznice. Souvislost s fotografováním ve věznici, kde lidé nejsou sami, ale také nejsou svobodní, zatímco baba z lesa je svobodná, ale zároveň sama, charakterizovala autorka z aktuální pozice stávkující učitelky, jelikož je odbornou asistentkou v ateliéru fotografie na fakultě umění v Košicích. „Svoboda je široký pojem, být za mřížemi pro mě ve skutečnosti neznamená ztratit svobodu. Fyzicky odepřená svoboda je nepříjemná, ale duchovně je pro mě mnohem horší být svobodný, ale nemít svobodu, bát se vyjádřit svůj názor a bát se bojovat za něco dobrého,“ řekla Jakubčáková.

Obě témata by nyní chtěla zpracovat a vydat knižně. Jakubčáková je podle kurátorky výstavy Štěpánky Bieleszové také jednou ze tří autorek, které budou letos reprezentovat Institut tvůrčí fotografie na festivalu Circulation(s) v Paříži.

Výstava Baba z lesa je v kavárně Arcidiecézního muzea Olomouc k vidění do 24. dubna.