AKTUALITA | 5. 5. 2016 Kurátor Ivo Binder provedl včera milovníky umění výstavou kresby. Komentovanou prohlídku v expozici Uhlem, štětcem, pastelem… si nenechaly ujít dvě desítky lidí.

AKTUALITA | 5. 5. 2016

Kurátor Ivo Binder provedl včera milovníky umění výstavou kresby. Komentovanou prohlídku v expozici Uhlem, štětcem, pastelem… si nenechaly ujít dvě desítky lidí.

Binder se ve výkladu soustředil na první polovinu 20. století, tedy na období, které k vystavení připravoval. „Jsou to ale rozdílné disciplíny, výstava je koukání, kdežto na komentovanou prohlídku je potřeba vybrat to, o čem se dá mluvit,“ vysvětlil Binder. Své posluchače nechce zahltit, ale přitom je musí zaujmout. „Musí to být atraktivní,“ dodal kurátor.

Veškeré údaje si ještě před procházkou expozicí znovu ověřuje. Pro jistotu. „Stává se, že někdy přijde někdo, kdo se hodně vyptává nebo kdo zná úplně jiné souvislosti,“ uvedl Binder a přiznal, že má rád zvídavé publikum a interakci. Považuje to za důkaz zaujetí pro téma a snaží se vždy prozradit i něco z pozadí vzniku konkrétních děl. „Třeba, že Adolf Kašpar byl sešvagřený s olomouckým vydavatelem Prombergerem, že Jaroslav Durych žil v Olomouci dvacet let, přestože se o tom příliš nemluví, nebo že Oscar Domínguez kreslil v domě na Dolním náměstí…“

Příští komentovanou prohlídku povede Ivo Binder 21. září. Mezitím ale provede zájemce druhou částí expozice 15. června Ladislav Daněk, jenž připravoval k výstavě díla z druhé poloviny 20. století.

Výstava Uhlem, štětcem, skalpelem… trvá do 25. září a má bohatý doprovodný program. Vybrat si z něj můžete ZDE.