AKTUALITA | 17. 6. 2016 Iva Bittová a Jan Čižmář zahájili tento týden sérii tří benefičních koncertů, jejichž výtěžek poslouží k restaurování a ošetření rukopisů z hudebního archivu Arcidiecézního muzea Kroměříž. Další se uskuteční v červenci a srpnu.

AKTUALITA | 17. 6. 2016

Iva Bittová a Jan Čižmář zahájili tento týden sérii tří benefičních koncertů, jejichž výtěžek poslouží k restaurování a ošetření rukopisů z hudebního archivu Arcidiecézního muzea Kroměříž. Další se uskuteční v červenci a srpnu.

Výtěžek z koncertů použije muzeum na nákup prokladového odkyselovacího materiálu a k restaurování světového unikátu Sonaty Violino Solo od Georga Muffata (1653–1704). 

„Kroměřížský archiv má deset tisíc hudebnin a je jedním z největších a nejcennějších historických hudebních archivů v České republice,“ uvedla jeho kurátorka Kateřina Fajtlová. Ročně do archivu zavítá na dvě stě badatelů.

„Nejstarší záznamy v hudebním archivu pocházejí z období baroka, z období episkopátu Karla z Lichtensteinu–Castelcorna. Ze stejné doby je i Muffatova skladba, jediná dosud známá Muffatova houslová sonáta. „Kompozice pochází z doby, kdy se Muffat ucházel o místo kapelníka u svatého Víta v Praze. Když byl ale Janem Bedřichem z Valdštejna odmítnut, obrátil se s žádostí o místo na biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna a zaslal mu tuto skladbu jako ukázku své tvorby. Ani zde však nakonec do služeb nevstoupil. Působil nakonec ve Vídni a především v Pasově,“ popsala Fajtlová.

V kroměřížském hudebním archivu se nacházejí i světové unikáty včetně Mozartových či Beethovenových rukopisů. Údržba archivu je finančně náročná a podle Fajtlové Arcidiecézní muzeum Kroměříž není schopno vše uhradit z veřejných prostředků. Charitativní koncerty jsou jednou z cest jak najít finanční prostředky. Tou druhou je veřejná sbírka Czech National Trust.

Číslo transparentního účtu s názvem Kroměřížský hudební archiv je 274955736/0300. Za příspěvky předem děkujeme.

Příští charitativní koncerty jsou:

25. července
Zámecká slavnost 
Aline Zylberajch (F) – cembalo | Marta Kratochvílová – traverso
Arcibiskupský zámek Kroměříž | Trůnní sál | 19.00 hodin

6. srpna 
Opera Varia  
Laila Catleen Neumann (NL), Martyna Pastuszka (PL), Davide Monti (IT),  Barbara Maria Willi (CZ), Jan Čižmář (CZ)
Arcibiskupský zámek Kroměříž | Galerie | 19.00 hodin