AKTUALITA | 18. 8. 2017 Už 10. září se uzavře unikátní výstava v Muzeu moderního umění Fascinace skutečností | Hyperrealismus v české malbě. Na ní je mimo jiné také vidět dílo Zdeňka Daňka. Tohoto malíře nejvíce fascinuje příroda a ekologie, což se promítá i do jeho hyperrealistických obrazů.

AKTUALITA | 18. 8. 2017

Obrazy Zdeňka Daňka s názvem V roce 2000 jsou jedinými autoportréty na výstavě Fascinace skutečností | Hyperrealismus v české malbě. Vznikly už na přelomu tisíciletí a reflektovaly tehdejší strach o přežití v roce 2000.

„Námět tehdy přišel velmi rychle. Vážím si takových obrazů, které se objeví jako by nic a toto téma mi přišlo, dalo by se říct, už hotové,“ popisuje vznik svého obrazu čtyřicetiletý hyperrealista Zdeněk Daněk. 

„Název obrazů V roce 2000 se vztahuje k dobovému uvažování o přežití roku 2000,“ vysvětluje sám autor.

Nejprve Zdeněk Daněk vytvořil větší obraz o velikosti 190 – 280 cm. Na něm je znázorněn on sám osvícen reflektory z auta a mezi ním a autem proskakují srny. Na to navázal druhým obrazem, který je pohledem na stejnou situaci, ale z ptačí perspektivy.

„Po vytvoření první obrazu se mi v nějakém podivném záblesku zjevila i podoba toho druhého obrazu,“ směje se Zdeněk Daněk.

Oba obrazy jsou autoportréty Zdeňka Daňka. Jako předloha mu sloužila fotografie. „Je to také jeden z mála obrazů, kde jsem použil fotku jako předlohu. Teď už se spíš snažím dělat vše podle modelů nebo z hlavy,“ říká. 

On sám se zajímá o přírodu, což se promítá i do jeho děl, a to i do těch vystavených na olomoucké výstavě. „Mě zajímá ochrana přírody a enviromentalismus celkově. Je to pro mě hodně důležité téma,“ přiznává Zdeněk Daněk.

Právě dokonalou přírodní scenérii v Daňkově podání dokresluje na výstavě Fascinace skutečností obraz Chotická obora před revitalizací.