AKTUALITA | 21. 4. 2017 Převážně velkoformátové obrazy propracované do nejmenšího detailu jsou poznávacím znamením hyperrealistů. Jejich první skutečně reprezentativní domácí přehlídku nyní uvádí olomoucké Muzeum moderního umění na výstavě Fascinace skutečností / Hyperrealismus v české malbě.

AKTUALITA | 21. 4. 2017 

Převážně velkoformátové obrazy propracované do nejmenšího detailu jsou poznávacím znamením hyperrealistů. Jejich první skutečně reprezentativní domácí přehlídku nyní uvádí olomoucké Muzeum moderního umění na výstavě Fascinace skutečností / Hyperrealismus v české malbě.

„Název výstavy se snaží postihnout výjimečnou obsesi – vidět a viděné malířsky zprostředkovat přesně a nezkresleně,“ uvedla na vernisáži kurátorka a spoluautorka výstavy Barbora Kundračíková. „Ačkoli se to může zdát překvapivé, tato výstava je v českém prostředí ojedinělým pokusem zmapovat českou hyperrealistickou tvorbu. Důvodem je – možná paradoxně – technická dokonalost maleb. Řadí je totiž do kontextu obrazů vytvořených jinými médii, jako je třeba fotografie, ale také špatného umění a kýče. Paušálně odmítnout hyperrealismus jako celek je pak přijatelnější, než se vystavovat riziku, že by byl za hodnotný uznán právě kýč,“ doplnila Kundračíková.

Výstava v chronologickém sledu představuje, jakým způsobem se proměňoval vztah českých autorů ke skutečnosti, k malbě a obrazu. „Nikdy bych si nepomyslel a je pro mě ctí, že mohou mít obrazy na stejné výstavě jako průkopníci českého hyperrealismu Theodor Pištěk, Bedřich Dlouhý, Pavel Nešleha či můj učitel Zdeněk Beran,“ uvedl spoluautor výstavy, malíř Michal Ožibko, který je absolventem Beranova Ateliéru klasické malby pražské Akademie výtvarných umění. „Je to skutečný průnik všech generací autorů. Koneckonců nejmladší vystavující Adam Kašpar má teprve pětadvacet let,“ dodal Ožibko.

K výstavě Fascinace skutečností vznikla i stejnojmenná doprovodná publikace, která však překračuje hranice běžného katalogu. Jedná se o první souhrnné dílo, které mapuje český hyperrealismus. „Nebojím se říct, že tato publikace se stane jakousi biblí hyperrealismu. A děkuji všem, kteří se na jejím vzniku podíleli. Týká se to nejen autorů a jejich spolupracovníků, ale i sponzorů, bez jejichž pomoci by tato kniha vůbec nevznikla,“ poznamenal ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup. 

Výstava Fascinace skutečností / Hyperrealismus v české malbě bude v olomouckém Muzeu moderního umění k vidění do 10. září 2017.

Foto: MUO – Tereza Hrubá