AKTUALITA | 25. 8. 2017  Barokní hudba, divadelní představení, ohňostroj, dokonce i tančící koně – vše jako na císařském dvoře v dobách vlády Leopolda I. To slibuje letošní ročník festivalu barokní kultury Hortus Magicus. Květná zahrada kroměřížského zámku se o víkendu 2. a 3. září vrátí zpátky do 17. století. 

AKTUALITA | 25. 8. 2017 

Zažít na vlastní kůži velkolepou barokní oslavu na dvoře císaře Leopolda I. mohou už o prvním zářijovém víkendu všichni návštěvníci festivalu barokní kultury Hortus Magicus. Těšit se mohou na barokní opery, divadelní představení, ohňostroje a dokonce i tančící koně, a to vše v nádherném prostředí nedávno rekonstruované Květné zahrady, jedné z památek UNESCO.

                                        Podrobný program zde

Právě doba vlády dědečka Marie Terezie, císaře a také hudebního skladatele Leopolda I., je epochou zastřešující letošní ročník festivalu Hortus Magicus. Šlo totiž o dobu rozkvětu divadla. Druhá polovina sedmnáctého století zásadně ovlivnila umělecké smýšlení v zemích náležejících pod vládu Habsburků, což se promítne také do letošního programu festivalu Hortus Magicus. 

„Festivity ve formě velkých hudebně dramatických a tanečních produkcí nebo počátky rozvoje commedia dell’arte se staly tématem letošního ročníku,“ uvedla dramaturgyně festivalu Kateřina Fajtlová. 

Hortus Magicus nabídne návštěvníkům skladby z doby Leopolda I. Zachovaly se v kroměřížském hudebním archivu poté, co je z vídeňského dvora získal biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna. Díky tomu se tak diváci mohou těšit na hudebnědramatické představení Festa di Sua Maesta Caesarea Leopoldo (Slavnost jeho císařské milosti Leopolda I.) vytvořené speciálně pro festival. Jeho vyvrcholením pak bude velkolepý barokní ohňostroj Theatrum Pyrotechnicum. Jednotlivá představení uvedou špičkové soubory Ensemble Damian, Geisslers Hofcomoedianten, Plaisirs de Musique a další. 

Pro nejmenší návštěvníky festivalu budou připravené hry, soutěže a těšit se mohou také na oblíbené pohádky a tvůrčí dílničky. „O zábavu dětských diváků se postará Kejklířské divadlo z Doudleb se svou Velkou cirkusovou pohádkou. Oba dva festivalové dny pak protkne storytelling, v Česku ještě ne zcela běžný divadelní žánr. Skupina vypravěčů divákům nabídne příběhy z Ovidiových Proměn, tak často zpracovávaných i v umění vysoké dvorské kultury,“ podotkla Fajtlová. 

Po oba dny se návštěvníci festivalu Hortus Magicus mohou těšit na koňská taneční vystoupení. Tato představení volně navazují na výstavu Koně v piškotech, která je k vidění v kroměřížském zámku a představuje návštěvníkům obrazovou a grafickou dokumentaci slavností 17. století s přepychovými kulisami barokního spektáklu. Návštěvníci festivalu Hortus Magicus mají vstup na výstavu a do Zámecké obrazárny zdarma. 

Součástí festivalu je i půjčovna kostýmů, hlídání dětí při představeních nebo občerstvení včetně ochutnávky vín.