AKTUALITA | 19. 2. 2019 Už letos začnou opravy kina Central. Muzeum na ně získalo pětašedesát milionů korun. Budoucnost oblíbeného kulturního prostoru se tak rýsuje v růžových barvách. Jeho minulost, jak uvedl vedoucí produkčního oddělení MUO Alexandr Jeništa v rozhovoru pro iDnes, byla ale mnohem temnější.

AKTUALITA | 19. 2. 2019

Už během letošního roku by měly začít dlouho očekávané opravy kina Central. Muzeum na ně získalo pětašedesát milionů korun. Budoucnost oblíbeného kulturního prostoru se tak rýsuje v růžových barvách. Jeho minulost,jak uvedl vedoucí produkčního oddělení MUO Alexandr Jeništa v rozhovoru pro iDnes, byla mnohem temnější.

V budově, kde se dnes nachází Muzeum moderního umění, původně sídlil soud a věznice. „Zástavba na místě pochází původně už ze 13. století, stával tu špitál, špitální kostel, kadetní škola i kněžský seminář. Až od roku 1845 zde byla umístěna trestnice okresního soudu – vězení,“ řekl v rozhovoru pro iDnes Alexandr Jeništa.

V roce 1915 budovu koupili manželé Donathovi, podnikatelé židovského původu, což mělo značný vliv na další osudy budovy. „Moritz Donath byl nadšenec do filmu, a tak v roce 1926 nechal v budově zřídit kino a už o tři roky později z něj udělal první zvukové kino na Moravě,“ zdůrazňuje v rozhovoru Jeništa.

Celý rozhovor najdete ZDE.