AKTUALITA | 13. 10. 2015 Osmadvacetiletý Pražan narozený v Sarajevu George Radojčič vystavuje od pondělí 12. října své obrazy v Café 87.

AKTUALITA | 13. 10. 2015

Osmadvacetiletý Pražan narozený v Sarajevu George Radojčič vystavuje od pondělí 12. října své obrazy v Café 87. Dvě desítky děl jsou niterným pohledem do světa mladého epileptika, který se malbě věnoval několik let na AVU v ateliéru Jiřího Lindovského po kuriozním přestupu rovnou ze základní školy. Tu kvůli svému postižení opouštěl ve věku maturantů.

„U George jsem nikdy nepoznal, jaká byla jeho diagnoza, dnes je můj přítel,“ řekl na vernisáži Štefan Berec, který Radojčičovi dělal na základní škole sv. Voršily asistenta. Už tam Berec poznal, že u George nejde o běžné dětské kresby. U Voršilek Radojčič také poprvé vystavoval. „Dnes patří v prodeji k nejúspěšnějším v Praze. Kdybych měl dost peněz, také bych ho kupoval,“ dodal Berec.

Radojčič se vztahuje k vnějšímu světu, který jej bezprostředně obklopuje a který překládá do svého unikátního výtvarného jazyka. Přestože má své vlastní, převážně intuitivní tvůrčí postupy, dospívá jimi k obdobným výsledkům, jakých se poučeni z předchozího vývoje malířství mnohdy pracně dobírali velcí moderní umělci.

Radojčič u svých obrazů včera prohlásil, že jej baví malovat. „Maluji, i když mám vztek. Dostanu ho tím ze sebe,“ popsal. Zároveň ale pobaveně doplnil, že je obdivovatelem žen, protože každá má pro něj své kouzlo.

Výstava, na níž Radojčič poprvé představuje v Olomouci své malby a kresby, potrvá do konce roku 2015.