AKTUALITA | 28. 1. 2014 Představili jsme novinářům výstavu Victora Vasarelyho společně se vzácným hostem - autorovým vnukem Pierrem Vasarelym. Na Vás se těšíme ve čtvrtek 29. ledna na vernisáži!

AKTUALITA | 28. 1. 2014

Ve středu 28. ledna jsme představili novinářům výstavu Victora Vasarelyho. Kromě našich dvou nových akvizic – tapisérie Harmas (1966) a obrazu Terek (1951) v Galerii Muzea moderního umění uvidíte 15 serigrafií z let 1965 – 1986, které do Olomouce zapůjčila Fondation Vasarely v Aix-en-Provence ve Francii. Z Francie také přicestoval vzácný host – umělcův vnuk Pierre Vasarely, předseda Vasarelyho nadace. Do Olomouce se vrátil po sedmi letech, kdy byl přítomen zahájení profilová prezentace díla Victora Vasarelyho ze sbírek Janus Pannonius Múzea v autorově rodné Pécsi. 

„Jsem skutečně dojat tím, že jsem se vrátil po sedmi letech do Olomouce. Jsem šťastný, že po celou tu dobu jsme s Muzeem umění Olomouc udržovali kontakty, které vyvrcholily touto výstavou. Dvě díla, které jsou nyní ve sbírkách olomouckého muzea, patří v tvorbě mého dědečka ke klíčovým. Obraz Terek je z roku 1951, kdy formuloval svůj výtvarný výraz, a naopak tapisérie Harmas z roku 1966 je z jeho vrcholného období. Co je ale zajímavé, obě díla vytvořil jako Maďar, protože francouzské občanství získal až v roce 1969. Obraz i tapisérie tak podle mého názoru ideálně doplňuje maďarskou sbírku, kterou olomoucké muzeum buduje v souvislosti s projektem Středoveropského fora,“ řekl na tiskové konferenci Pierre Vasarely.

Na Vás se těšíme ve čtvrtek na vernisáži výstavy, která začíná v 18.30 hodin.