AKTUALITA | 23. 11. 2020 Psychologické drama Jiřího Sequense Deváté jméno už zítra doprovodí výstavu O městě, krajině, umění a představí vám Olomouc roku 1963. Příběh Iva Koláčného a Milči Dlabalové se totiž celý odehrává v Olomouci a jejím okolí. Vidět jej můžete zde, a to od 18.00 do 23.59.

AKTUALITA | 23. 11. 2020

Psychologické drama Jiřího Sequense Deváté jméno už zítra doprovodí výstavu O městě, krajině, umění a představí vám Olomouc roku 1963. Příběh Iva Koláčného a Milči Dlabalové se totiž celý odehrává v Olomouci a jejím okolí.

Vysílání bylo ukončeno.

Celé drama je vybudováno na psychologii člověka, který žije fádní, ale vcelku spokojený život, na nějž vrhne stín dávná minulost. Dominuje mu herecký výkon Oty Sklenčky, který v některých záběrech připomíná českého Humphreyho Bogarta. Dokonce by se dalo říct, že Devátému jménu vtiskl Sequens noirové rysy. Sevřený a co do atmosféry hodně ponurý příběh se odehrává kompletně v roce 1963, není narušován žádnými flashbacky. A také se celý odehrává v Olomouci a jejím okolí. Deváté jméno začíná dlouhým pohyblivým záběrem kamery přes olomoucké panorama až k  postavě Koláčného v okně úřadu, vedle hřbitova si zahrají i uličky v historickém centru, interiér nádraží, do výkladu obchodu se nahlíží na Dolním náměstí, zklidnění se hledá v  kostele Panny Marie Sněžné. Když se hovoří o Bouzovu, následuje později záběr s hradní siluetou, podobně Javoříčské jeskyně. Olomoucko je pro tento typ příběhu velmi vhodnou lokalitou, je zde odkazováno na partyzánskou činnost (viz skupina Jermak, kvůli které bylo Javoříčko 5. 5. 1945 vypáleno) a děj vrcholí v mokřadech lužního lesa.

Více o filmu ZDE:


Krimi / Drama / Psychologický | Československo | 1963 | 91 min. | režie: Jiří Sequens 
snímek nebude v HD kvalitě
Fota: J. Janoušek

 Více o výstavě ZDE: