AKTUALITA | 21. 9. 2016 Hugo Marom, charismatický izraelský pilot a jedno z „Wintonových dětí“, bude v pátek hostem Dnů židovské kultury.

AKTUALITA | 21. 9. 2016

Hugo Marom, charismatický izraelský pilot a jedno z „Wintonových dětí“, bude v pátek hostem Dnů židovské kultury. 

Ještě před svým vystoupením v Mozarteu zavítal Marom dnes do olomouckého domova pro seniory za svým bývalým leteckým instruktorem 95letým Aloisem Mutňanským.  

„Vůbec ses nezměnil… akorát tehdy jsi byl rotmistr, ne major,“ žertoval na úvod host z Izraele. Po válce byl jedním z pilotů, který měl do Izraele doletět na jednom ze tří spitfirů. Československa vláda ale již zaplacená letadla nakonec nevydala. „Jedno z nich je dodnes v muzeu ve Kbelích,“ podotkl Marom.

Poprvé seděl brněnský rodák v letadle v Olomouci. Poslední let s instruktorem Mutňanským absolvoval na podzim roku 1948. Další výcvik bolševická vláda zakázala. V Izraeli působil Marom jako stíhací a zkušební pilot, později založil firmu na stavbu a projektování letišť. Českou stíhačkou se proletěl naposledy před rokem. 

K dnešnímu společnému setkání měl Mutňaský připravena alba fotografií, Marom donesl kopie 68 let starých letových deníků. 

„Celý můj život byl založený na tom výcviku, na olomouckém kurzu. Tehdy si žádná matka nepřála, aby její syn šel do letectva, a když už tak říkala – lítej nízko a pomalu, což je přesně naopak, než jak se má lítat,“ vzpomínal Marom.

Krásně zvučnou češtinu první republiky nonšalantně prokládal v brzkém odpoledni hebrejštinou a angličtinou, podle toho s kým hovořil. V pátek se o svůj silný životní příběh podělí s návštěvníky festivalu.

„Jeho návštěva do festivalu dramaturgicky zapadá, přestože motto zní Ženu statečnou kdo nalezne? S manželkou se potkali tady, při výcviku,“ uvedl za pořadatele Alexandr Jeništa. 

Setkáním s Hugem Maromem bude provázet redaktorka Lidových novin Judita Matyášová.