AKTUALITA | 9. 3. 2017 Autorské knihy a objekty studentů J. H. Kocmana z brněnského Ateliéru papír a kniha mohou od 13. března obdivovat návštěvníci Literárního muzea, které je specializovaným pracovištěm Slovenské národní knihovny v Martině.

AKTUALITA | 9. 3. 2017

Autorské knihy a objekty studentů J. H. Kocmana z brněnského Ateliéru papír a kniha mohou od 13. března obdivovat návštěvníci Literárního muzea, které je specializovaným pracovištěm Slovenské národní knihovny v Martině.

Výstavu Fenomén Ateliér papír a kniha, která nedávno skončila v olomouckém Muzeu umění, tam v těchto dnech instaluje kurátorka Gina Renotière.

Jiří Hynek Kocman je podle Renotière jedním z nejvýraznějších představitelů konceptuálního umění v evropském kontextu. „Jeho zásluhou se papír a kniha stávají v českém prostředí respektovanými uměleckými disciplínami,“ vyzdvihla Kocmanův význam.  

Kocman působil na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Studenty orientoval na zkoumání a interpretaci papíru a knihy s ohledem na materiál, strukturu a funkci. Řemeslo přitom bylo východiskem pro vznik konceptuálních děl,“ podotkla kurátorka.

Literární muzeum má padesátiletou tradici a ročně do něj zavítá přes 43 tisíc návštěvníků. „Stálá expozice představuje dějiny slovenské literatury od dob Velké Moravy do poloviny minulého století. Muzeum ale sbírá i dokumenty uměnovědné povahy zaměřená na vývoj slovenské literatury, její dějiny, prezentaci a popularizaci. Kromě toho nabízíme i krátkodobé výstavní projekty, které souvisí s hlavním předmětem činnosti,“ uvedla za Literární muzeum kurátorka Jarmila Kováčová.

Výstava autorských knih v Martině je první reprízou a potrvá do 20. května. Pak by se měla přesunout do Kutné Hory a Karlových Varů.

Foto: Radoslav Ondrašovič