AKTUALITA: 16 05 2022 Výstava Domov a svět prošla první velkou změnou! Teplé počasí odválo Zimní radovánky od Josefa Lady a nahradilo je obrazem Letní dětské hry stejného autora. Přijďte se podívat!

AKTUALITA: 16 05 2022

Zima už je nenávratně pryč a tak končí i doba Zimních radovánek Josefa Lady ve výstavě Domov a svět. Už od zítřka vás bude při vstupu do výstavy vítat jiný Ladův obraz – Letní dětské hry. Přijďte si jej prohlédnout.

Josef Lada má v českém uměleckém kontextu výsadní pozici – je znám jako ilustrátor a vypravěč, karikaturista, prosazující se navzdory době, v níž tvořil, i prioritám moderního a avantgardního umění. Jeho zdánlivě idylické obrázky lze však číst také jako zprávu o rychle měnícím se světě, navíc patřičně ironizující a kritickou. Je startovním bodem expozice, a zároveň její pointou.

Oba zmiňované obrazy Letní dětské hry a Zimní radovánky pochází přímo ze sbírek Muzea umění. Patří do jednoho z nejvýznamnějších Ladových malířských souborů – čtyř maleb s tematikou dětských her v jednotlivých ročních obdobích. Malby temperou jsou přímo esencí autorova umění realistické zkratky. Přijďte se podívat…třeba během páteční Muzejní noci, kdy bude vstup do výstavy od 15:00 zdarma a od 21:00 vás výstavou provede její autorka Barbora Kundračíková.