Dokument o Ivanu Theimerovi získal cenu
Dokument Theodora Mojžíše o světoznámém sochaři a olomouckém rodákovi Ivanu Theimerovi ocenili minulý týden na festivalu Arts&film v Telči. V kategorii filmů o výtvarném umění získal druhé místo. Realizaci hodinového medailonu významně podpořilo Muzeum umění Olomouc při příležitosti retrospektivní přehlídky Theimerova díla, která probíhala od září loňského roku do 14. června v Arcidiecézním muzeu Olomouc.
Hodinový film s názvem Cesta světla, který vznikl v koprodukci studia Video Theo a České televize, připomíná Theimerovy spletité a dramatické životní osudy. Vrací se do rodné Olomouce, ke studiu na Uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, prvním veřejným realizacím nebo atmosféře 60. let. Věnuje se ale zejména osudům po roce 1968, kdy emigroval do Francie. „Po nelehkých začátcích se přes skupinové výstavy propracoval v roce 1982 k samostatné expozici na slavném Bienále v Benátkách. Následovala řada veřejných zakázek, například v Paříži obelisky pro prezidentský Elysejský palác, reliéf pro fasádu Národního archivu nebo Památník Deklarace lidských a občanských práv na Martových polích, pro německý Kassel vytvořil sochu Herkula,“ vyjmenovala historička umění Gina Renotière, podle níž je vloni sedmdesátiletý Theimer považován za jednoho z nejvýznamnějších evropských sochařů.
Všechny jmenované Theimerovy veřejné realizace a řadu dalších film dokumentuje. „Od srpna 2013 do září 2014 jsme točili na více než třiceti místech ve Francii, Itálii, Německu a v České republice,“ uvedl režisér, scénárista a producent Theodorem Mojžíšem s tím, že samotnému natáčení předcházela půlroční příprava a po práci „na place“ se filmaři na dalších šest měsíců přestěhovali do střižny.
K realizaci dokumentu významně přispělo Muzeum umění Olomouc, které Theimerovi při příležitosti jeho sedmdesátin uspořádalo retrospektivní výstavu. Od září loňského roku do poloviny června byly v Arcidiecézním muzeu Olomouc vystaveny akvarely, scénické návrhy, deníkové záznamy a zejména plastiky, které byly instalovány mezi díly starých mistrů ve stálé expozici.
Druhé místo za dokument o Ivanu Theimerovi přitom není jediné ocenění, které si Theodor Mojžíš z 11. ročníku festivalu Arts&film odvezl. V kategorii filmů o výtvarném umění získal také Cenu poroty, a to za portrét třebíčského malíře, grafika a ilustrátora Emanuela Ranného. Jeho dvojí úspěch je o to cennější, že o přízeň porotců letos usilovalo 170 filmů z 29 zemí.
Dokumenty Theodora Mojžíše z posledních deseti let (výběr):
Hanácké divadlo později HaDivadlo, 2004
Nový obraz světa se rodil i na Hané, 2005
Katolická moderna a Karel Dostál Lutinov, 2006
Jan Kotěra, 2006
Ke slávě i chvále, 2007
Jan Patočka, 2008
Kroměříž – zahrada Moravy S,R (spol. s V. Mrázem), 2009
Za domy milovníků umění s profesorem Pavlem Zatloukalem, 2010
Domy milovníků umění, 2010
Tváře jsou zrcadla našich životů, 2010
Javoříčko, 2010
Olomoucké baroko, 2011
Architekt Josef Hoffmann, 2012
Doktor Pomahač, 2012
Od Tiziana po Warhola (spol. s V Mrázem), 2013
Ivan Theimer – Cesta světla, 2014
Ceny:
Cena hejtmana AFO, 2005 – Nový obraz světa se rodil i na Hané
Cena olomouckého kraje, 2011 – Javoříčko
1. místo Arts&Film, 2012 – Domy milovníků umění
Cena diváka AFO, 2013 – Doktor Pomahač
Cena kraje Vysočina, 2013 – Architekt Josef Hoffman