AKTUALITA | 12. 7. 2017 Život ve slumech hlavního města Bangladéše přibližuje výstava českých fotografů Hany Connor a Filipa Jandourka - Černé slzy. Fotografie zachycující jednu z největších humanitárních krizí budou k vidění v Café Amadeus do 3. září.

AKTUALITA | 12. 7. 2017

Těžký život v exotické Bangladéši představuje návštěvníkům nová výstava fotografií v Café Amadeus – Černé slzy. Čeští fotografové Hana Connor a Filip Jandourek se svými snímky zaměřili na lidi žijící a pracující v děsivých podmínkách slumů hlavního města Dháky. 

„Projekt vznikl z několika návštěv Bangladéše. Návštěvníci uvidí dva soubory. Tím jedním jsou nasvícené portréty, které vznikaly za soumraku. Jsou to kontrasty lidí a jejich prostředí. Potom je tam ještě dokumentární soubor popisující samotné prostředí,“ přibližuje výstavu autorka fotografií Hana Connor.

Společně s vítězem Czech Press Photo v kategorii portrét Filipem Jandourkem chce Hana Connor výstavou, která už proběhla v Lucembursku a nyní je v Olomouci, upozornit na humanitární krizi v této zemi.

„Výstava je o lidech, kteří pocházejí z oblasti, která se zaplavuje vlivem cyklonu a zvedající se hladiny moře. Když se voda odplaví, tak se často zbortí půda i s vesnicí. Nebo je ta půda zasolená a nemůže se tam pěstovat. Lidé jsou tak nuceni opustit domovy a jít do přelidněné Dháky,“ popisuje Hana Connor problémy tamějších obyvatel.

„Je to takový kontrast, protože vesničky jsou takovým rájem na zemi a najednou přijdou jejich obyvatelé do znečištěného města a žijí ve slumu. Pracují tady v extrémních podmínkách. Náš soubor je o lidech, kteří tam taví hliník. Celý den dýchají zplodiny, děti si vedle toho hrají. Všichni tam sní o tom, že se jednou vrátí do té své krásné, čisté vesničky, koupí si půdu, kde nebude záplavová oblast a budou tam žít,“ dodává.

Do hlavního města Bangladéše míří denně na dva tisíce migrantů, kteří zde nuceně hledají obživu. „V tom městě kolabuje úplně všechno. Není tam kanalizace, infrastruktura, elektřina. Hygienické podmínky jsou děsivé. Ve městě se nedá pohybovat. Po městě jedete čtyři kilometry dvě hodiny. To byl také problém pro focení, na lokace jsme museli vyjíždět s velkým předstihem. Pěšky se tam pak pohybovat nedá vůbec. Neznají chodníky, nedodržují dopravní předpisy. Fotkami jsme se snažili ukázat momentální problémy, které tam jsou,“ zdůrazňuje Filip Jandourek.

Výstava, kterou 29. června zahájil legendární fotograf Jindřich Štreit, potrvá v Café Amadeus až do 3. září.