AKTUALITA | 11. 2. 2016 Rozverná vernisáž se včera odehrála v Café 87 Muzea moderního umění.

AKTUALITA | 11. 2. 2016

Rozverná vernisáž se včera odehrála v Café 87 v Muzeu moderního umění. Jinotaje a inkognito přítomnost autora souvisela s vystavenými artefakty. Více než třicet gravírovaných obrázků přenesených na kovové pláty pochází z mobilu autora, jenž přísně střeží svou identitu. Celá kolekce zahrnuje na osm set kreseb. Ty by mohly směle sloužit jako ilustrace Kamasútry.

David Hrbek, kurátor výstavy Mobilní erotikon, hned na úvod prohlásil, že on NENÍ autorem kreseb. Chtěl tím vyvrátit fámu kolující mezi kolegy. Pohled některých přítomných ale nasvědčoval, že se mu to zcela nepovedlo. Mnohem přesvědčivější byl jako basák či zpěvák skupiny Tak co?, jež vernisáž příjemně ozvučila. Během produkce mohli lidé dumat nad texty o lásce a hledat autora. Marek Marek mohl být ten v růžové košili, chlapík s kšiltovkou, muž s extravagantním vousem, nebo ten s výstředními brýlemi… 

„Jméno Marek Marek by mohla být falešná stopa. Co když je to učitelka z mateřské školy? Nebo kněz?“ naznačovala v úvodním slově Karolina Hrbková. 

Počet lidí na vernisáži, kteří by mohli znát jeho skutečnou totožnost, odhadl samotný Marek Marek na tři. „Ani moje manželka o tom neví, i když možná začíná tušit,“ poznamenal milovník Hané, jenž se narodil blízko Opičích hor v době, kdy lidé začali chodit po Měsíci.

Jediné indicie, které autor poskytl, hovoří o tom, že je pravák a na mobil kreslí prostředníkem. „Přichází to s krizí středního věku,“ popsal příčiny své tvorby. Iniciací bylo pro něj stažení aplikace, která umožňuje kreslit na displej rukou. „Stopa záznamu vede k projevu alla prima. Ta rychlá zkratka dnešní doby do mobilu mi přišla milá. Navíc, ne všechny kresby jsou ryze erotické,“ uvedl Marek Marek.

Další vývoj v tvorbě nepředpokládá. „Nemám ambice zveřejňovat cokoliv dalšího. Toto byla jen taková radost pro přátele,“ řekl autor. Právě přátelům pak jednotlivé tabulky po skončení výstavy rozdá. Výstava erotických kreseb v Café 87 skončí o Velikonocích.