AKTUALITA | 18. 2. 2016 Plný sál Divadla hudby poslouchal včera skladby Johna Lennona. Publiku je přiblížil legendární hudební kritik a publicista Jiří Černý, Lennonův o čtyři roky starší současník.

AKTUALITA | 18. 2. 2016

Plný sál Divadla hudby poslouchal včera skladby Johna Lennona. Publiku je přiblížil legendární hudební kritik a publicista Jiří Černý, Lennonův o čtyři roky starší současník. 

Pořad s podtitulem Bouřlivák a humanista byl věnován 35. výročí Lennonovy násilné smrti. „Nejsem prognostik a ani podobné úvahy nemám rád, ale myslím, že revolucionář Lennon by se časem usadil,“ řekl Černý před svou antidiskotékou. Podle něj tomu nasvědčovala poslední dvě Lennonova alba –předsmrtné a posmrtné, z nichž Černý hraje jen zřídka. „David Bowie zemřel, když udělal své nejlepší album, to nebyl Lennonův případ,“ dodal. 

Právě Bowieho odchod zastínil všechna podobná smutná výročí, včetně Lennonova. „Byla to jen olomoucká dramaturgie, která si tento pořad vyžádala,“ uvedl Černý. Jeho aluze během večera na dobu socialismu rozesmála především starší posluchače. Černý ale ocenil, že v sále jsou i ženy. „Mají jiné vnímání, jsou empatičtější,“ řekl a popřel mýtus, že by to byla Yoko Ono, kdo rozvrátil kapelu Beatles.

Za nejcennější v Lennonově tvorbě označil Černý alba Plastic Ono Band a Imagine. Nejraději má ale Johnovu skladbu z 60. let Happiness Is a Warm Gun. 

S příštím pořadem by se měl Jiří Černý v Divadle hudby objevit 25. května. Věnovat se bude Davidu Bowiemu.