AKTUALITA | 17. 1. 2017 Vernisáž výstavy a představení stejnojmenné knihy se odehrály na sklonku minulého týdne v Divadle hudby. Bilance. Umění ve veřejném prostoru Olomouce v letech 1945–1989 bude k vidění do 12. února a jako publikace k zakoupení na běžném knižním trhu.

AKTUALITA | 17. 1. 2017

Vernisáž výstavy a představení stejnojmenné knihy se odehrály na sklonku minulého týdne v Divadle hudby. Bilance. Umění ve veřejném prostoru Olomouce v letech 1945–1989 bude k vidění do 12. února a jako publikace k zakoupení na běžném knižním trhu.

Výstavu zahájili autoři knihy Jan Jeništa, Václav Dvořák a Martina Mertová. Proslov ale měl i ředitel Muzea umění Michal Soukup, který připomněl, že modely soch jsou často zastoupeny ve sbírkách muzea. Koneckonců na výstavě je ve vitríně také model Házenkářky – tedy jedné z figurek olomouckého orloje. 

Mezi přítomnými nechyběl ani emeritní ředitel Pavel Zatloukal anebo architekti Ladislav Pospíšil či Petr Brauner.

Výstava zaujímá v Divadle hudby kavárnu i galerii. „Galerijní část tvoří hlavně časová osa s přiřazenými fotografiemi. Je tam krásně vidět kvantitativní rovina, jak postupně produkce rostla nebo klesala v jednotlivých letech,“ uvedl vedoucí Divadla hudby Alexandr Jeništa. Část výstavy v kavárně je rozdělena, stejně jako kniha, podle olomouckých lokalit a urbanistických celků.

Výstava doprovází nově vydanou knihu o výtvarných objektech na území města Olomouce, vzniklých po druhé světové válce. Publikace přináší první takto rozsáhlý soupis děl a jejich autorů včetně lokalizace v přehledných mapách. Nechybějí v ní sochy, mozaiky, fontány, nástěnné plastiky, reliéfy a dekorace včetně již zaniklých objektů. Kmotry knihy se na vernisáži stali Rostislav Švácha a Anežka Šimková.

Komentovaná prohlídka výstavy s autory publikace na programu 2. února.

Foto: Tereza Hrubá