AKTUALITA | 19. 1. 2021 Dnešní pořad České televize ArtZóna se zaměří na fenomén rekonstrukcí a dostaveb architektonických památek. Jako jeden z úspěšných projektů zde představí i Arcidiecézní muzeum Olomouc.

AKTUALITA | 19. 1. 2021

Dnešní pořad České televize ArtZóna (19. 1.) se zaměří na fenomén rekonstrukcí a dostaveb architektonických památek. Přiblíží nedávno zrekonstruovaný hrad Helfštýn, kterému architektonický atelier-r vtiskl po dlouholetém chátrání nejen život, ale také výraznou vizuální podobu. Ke stěnám ze 13. století připojil materiály jako sklo, ocel a korten. Nakolik je taková rekonstrukce ve stylu „nové ve starém“ v českém prostředí odvážná – a jak se daří hledání kompromisů v dialogu mezi památkáři, architekty – a případně majiteli nemovitostí? Na to pořad odpoví. Představí také příklady z řad památek a jejich památkovou ochranu při rekonstrukcích a přestavbách. Jedním z nich bude také olomoucké Arcidiecézní muzeum.

Muzeum umění v ArtZóně zastoupí i kurátor Ladislav Daněk, který přiblíží předchůdce olomoucké venkovní galerie Vitrína Deniska, která právě slaví deset let. Ladislav Daněk také nastíní, jaké výzvy ještě před galerií stojí.

Pořad budete moci sledovat ZDE.