Můžete si koupit

Olomoucké baroko III.

Přejít do e-shopu

Severin Tischler | Sochař pozdního baroka na pomezí Moravy a Čech

31. 1. – 20. 4. 2008
Arcidiecézní muzeum Olomouc | Galerie

Arcidiecézní muzeum Olomouc otevírá výstavou barokní sochařské osobnosti Severina Tischlera novou řadu krátkodobých expozic a s nimi spojených katalogů – uměleckých monografií. Jejich cílem je představit významné umělce, kteří svou tvorbu spojovali s moravským prostředí, s pochopitelnými regionálními přesahy, a to v širokém rozpětí od středověku až po závěr baroka. Tyto výstavní, vydavatelské, ale zejména vědecké projekty tak spojujeme s expoziční koncepcí Arcidiecézního muzea a jeho zaměřením na starší umění v církevně-správním rozsahu olomoucké diecéze a arcidiecéze.

Sochař Severin Tischler, působící většinu života v Moravské Třebové, patří k významným představitelům pozdně barokního sochařství v českých zemích. Tischlerova umělecká osobnost zůstávala dlouhou dobu ve stínu jeho současníků, zvláště litomyšlského sochaře a přítele Jiřího Františka Pacáka, jemuž byla dlouho většina Tischlerových prací přisuzována. Katalog jeho děl je však větší, než se doposud předpokládalo a sochař se nám představuje jako mimořádně nadaný a plodný tvůrce, jehož práce nalezneme nejen na pomezí východních Čech a severní Moravy, ale také ve vzdálenějších lokalitách v Podkrkonoší, na Náchodsku či Olomoucku. Severin Tischler je umělcem, který je nejen svébytným článkem fenoménu Braunových následovníků, ale i spolutvůrcem progresivních uměleckých trendů pozdně barokního sochařství ve středoevropském prostoru. Pro tento internacionální stylový proud vypjatých expresivních forem, označovaný pojmem pozdně barokní neomanýrismus, je příznačná dynamická kompozice a vyhraněná stylizace draperií soch, které jsou utvářeny v lámaném stylu či kubizujících formách.

Výstava, která je první soubornou prezentací obsáhlé tvorby autora, představuje prostřednictvím bezmála 30 prací reprezentativní výběr z jeho díla, pocházející převážně z moravských a východočeských kostelů. Velká část vystavených prací tedy dosud nebyla milovníkům umění prezentována mimo tyto církevní prostory, pro které byla vytvořena. Připravenou výstavou tak, stejně jako navazujícími projekty v dalších letech, usilujeme naplňovat jeden z dalších úkolů, který si Arcidiecézní muzeum stanovilo, tedy odborné zkoumání uměleckého fondu olomoucké arcidiecéze.

Fotogalerie
Severin Tischler

Panna Marie Bolestná, 1730–1735 , Litomyšl, Regionální muzeum

Severin Tischler

Kristus v Getsemanské zahradě, po roce 1730, Moravská Třebová, františkánský klášter 

Severin Tischler

Vzkříšený Kristus, 1730–1735, Moravská Třebová, kostel Nanebevzetí Panny Marie 

Severin Tischler

Anděl, po roce 1735, Bohuslavice, kostel sv. Bartoloměje 


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-17.00

Středa | 7. 6. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies