Mimořádná situace, kterou právě prožívá celá Česká republika a která uzavřela školy, podnítila edukátory Muzea umění ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci k přípravě a zveřejnění tvůrčích aktivit pro rodiče a děti v domácím prostředí. Nechte se také inspirovat a zpříjemněte si těžké dny tvořívou chvílí.
Podívejte se také na náš cyklus edukačních videí EDU na drátě!
Stránka bude pravidelně aktualizována o nové aktivity!
Nový pracovní list z cyklu Tvoříme doma bude trochu netradiční, protože vás místo mezi umělecká díla Muzea umění Olomouc vezme na vycházku městem. Vezměte s sebou členy své rodiny či kamarády a společně se toulejte po známých lokalitách Olomouce s mobilním telefonem v ruce. Na jednom vybraném místě je pro vás navíc připravená speciální verze mobilní aplikace Actionbound Olomouc židovská, abyste se z výletu ještě více těšili!
Nový pracovní list z cyklu Muzeum z pokoje vás zavede do méně známých částí sbírek Muzea umění Olomouc. Možná to ještě nevíte, ale skrývá se tam spousta cenných a záhadně znějících předmětů, které čekají na své odhalení. V dnešní lekci si jedno takové dílo nejen představíme, ale rovnou si jej s lektorkou Denisou Tessenyi vytvoříme. Dost již bylo povídání, pusťme se do objevování!
Další díl z cyklu Muzeum z pokoje přináší opět pohled do sbírek Muzea umění Olomouc. Tentokrát představíme jednu z nejvýraznějších osobností českého poválečného umění – Huga Demartiniho. Ukážeme vám, jak se pomocí prvku řízené, nebo spíš ne(z)řízené náhody a uměním se dívat a pozorovat dají vytvořit skutečně pozoruhodné obrazy.
S dnešním pracovním listem se vydáme do olomouckých parků. Umíte si představit, že by se takový park proměnil v uměleckou galerii pod širým nebem? Ptáte se, jaká díla by se zde vystavovala? Sochařská! Přesně takový byl plán v 60. letech minulého století, kdy se v Olomouci uskutečnily dvě významné sochařské přehlídky. Právě tento příběh nám připomíná výstava O městě, krajině, umění v Muzeu moderního umění.
Další malá exkurze do sbírek Muzea umění Olomouc nás seznámí s osobností francouzského umělce Yvese Kleina, jehož tvůrčí svět ovládla (ne)obyčejná modrá barva. Ukážeme si, že i stůl může být uměleckým dílem, a čekají nás také barevné pokusy. Pracovní listy, které budete potřebovat ve formátu JPG najdete zde: list 1 a list 2.
Nový pracovní list z cyklu Muzeum z pokoje představí profesi, bez které by byl návštěvnický provoz muzeí a galerií takřka nemožný. A jak už to tak bývá v Muzeu umění Olomouc, jedna osoba, která ono povolání vykonává, je zároveň také aktivní výtvarná umělkyně. Ve své tvorbě využívá mimo jiné techniku dekalku. Že nevíte, co to je? Není nic jednoduššího, než si pročíst pracovní list nazvaný Bohulibé psaní a seznámit se s návodem, jak dekalk vytvořit. Ať se vám dílo podaří!
Venku sice ještě poletuje sníh, ale nenechte se jim zmást, už je jaro! Dokazuje to také nová lekce z cyklu Tvoříme doma, příznačně nazvaná Jarní proměny II. Inspirujte se lektory MUO a zahajte své jaro tvořivě.
Pro dnešní tvořivou práci budete potřebovat mimo jiné tužku a pravítko! Ne, nebojte se, nebudeme si hrát na školu. To si jen půjdeme pro inspiraci k tvorbě do uměleckého světa Ladislava Daňka, který je zároveň odborným pracovníkem Muzea umění Olomouc. Tak vzhůru do společného poznávání umění!
Věděli jste, že se dá překládat do vůně? A to téměř cokoli? A že je to seriózní disciplína, která má své zákonitosti? A věděli jste, že se i obraz dá přeložit do vůně? Pokud o něčem takovém slyšíte poprvé, pak vás můžeme ujistit, že pro nás samotné to bylo překvapení. Ale funguje to! Pokud byste tedy chtěli vědět, jak se to dělá a zároveň si sami hned vyzkoušet, jak se překládá do vůně obraz od ceněného malíře Jana Knapa, který je ve stálé sbírce MUO, pak jste zvaní na online workshop s Irenou Kozelskou, která vám všechno ukáže a vysvětlí. Začínáme v 18.00 na Facebooku Muzea umění!
V Muzeu umění Olomouc pracuje celá řada kreativních lidí. Dnes vám v cyklu Muzeum z pokoje představíme jednoho z nich. Seznamte se, prosím!
I obyčejné věci, které nás obklopují každý den, nás mohou překvapit a inspirovat. Chce se to jen pozorně kolem sebe dívat, pojďme si to společně vyzkoušet!
Tak tu máme zase pondělí a abychom vám ho trochu zpříjemnili, máme tady další inspiraci. Tentokrát jsou naše úkoly víc na přemýšlení a určené zejména starším školním ročníkům a dospělým. Tak hodně štěstí.
Další lekce z cyklu Muzeum z pokoje nás zavede do výstavy O městě, krajině, umění | Olomouc 1919-1989 a představí nám dílo olomouckého rodáka Slavoje Kovaříka Oznámení o Ikarově letu. Necháme se jim inspirovat a zkusíme si vyrobit vlastní koláž. Tak se pusťte do tvoření a nezapomeňte se pochlubit vašimi výtvory.
V nové lekci Muzea z pokoje si představíme jeden z nejkrásnějších obrazů současné výstavy v Arcidiecézním muzeu Olomouc, která se jmenuje 1673 | Kabinet pro biskupa. Zároveň se také zamyslíme, co lze sdělit pomocí lidských gest. Příjemnou tvůrčí zábavu!
Naši lektoři na vás myslí i v roce 2021. Hned z jeho kraje si pro vás připravili další pracovní list pro domácí tvoření, tentokrát inspirovaný listovým ornamentem. Vyzkoušíte si, jak zjednodušit zobrazení přírodního motivu, aniž byste přitom opomenuli jeho osobité rysy. Naučíte se tak jeden z principů procesu výtvarné stylizace. Pracovní list doprovází edukační klip Vesmír (v) umění. Tak se pusťte do tvoření a nezapomeňte se pochlubit vašimi výtvory.
Poslední téma roku 2020 cyklu Muzeum z pokoje vám snad domů přinese tu správnou vánoční atmosféru. Sváteční návštěva je už opravdu za dveřmi. Pozvěte ji dál!
Tentokráte do cyklu Muzeum z pokoje přispěla lektorka Hanka Lamatová. Podívejte se, jaký úkol připravila nejen pro vás, ale i pro svého kolegu:
Umění k nám často promlouvá v symbolech – to znamená pomocí znaků, které ukrývají bohaté významy. Dnes se i vy s jedním důležitým symbolem seznámíte. Připravte se na putování labyrintem!
Další unikátní umělecké dílo ze stálé expozice Arcidiecézního muzea Olomouc vám představí lektor Marek v cyklu Muzeum z pokoje. Přejeme hodně zdaru a radosti při vytváření domácí kolekce!
Vytvořte si malé muzeum ve vlastním pokoji! Domácí tvorbou a poznáním vyplňte čas, než se znova otevřou brány muzeí a galerií. V prvním pracovním listu z nového cyklu se seznámíte s mimořádným výtvarným dílem ze stálé expozice Arcidiecézního muzea Olomouc.
Nový pracovní list z cyklu "Tvoříme doma" nabídne malým umělcům výtvarný úkol inspirovaný rozmanitostí přírody. Děti si mohou vyrobit kolotoč živlů, který je především herním plánem a užít si živelnou hru sami nebo zapojit sourozence a rodiče.
Mnozí to tušili, ale až nyní musíme vyjít otevřeně s pravdou ven. V Muzeu umění máme speciální muzejní bytosti. To není nic neobvyklého, ale absence návštěvníků se na těch našich velmi podepsala – doslova zdivočely. Co už všechno provedly to zjistila produkční Pavlína Wolfová a úspěšná byla i fotografka Tereza Hrubá, které některé z bytostí dokonce vyfotila. Více už ale v naší prosbě o záchranu muzea:
Blíží se květen, čas majálesového veselí a hudby na náměstí. Letos to bude asi trochu jiné, přesto si radost ze swingové hudby a tance můžeme připomenout výtvarným dílem z archivu dětských stránek časopisu Muzeion. Tvořte nebo tančete! Nebo obojí! Ale hlavně si to pořádně užijte!!!
Taky vám připadá, že je to už hodně dlouho, co se nemůžete přijít podívat do galerie či muzea na nějakou pěknou výstavu? Nám ano. Proto jsme tentokrát vybrali z časopisu Muzeion pracovní list, který umožní, abyste si vytvořili malý koutek galerie u vás doma. A zároveň poznáte zákonitosti perspektivy. S chutí do toho!
15. dubna jsme si připomněli výročí velkého námořního neštěstí – potopení Titanicu (1912). Věříme, že při plavbě parníkem z našeho pracovního listu vám snad žádné nebezpečí nehrozí. Přejeme hezké kreativní chvilky!
Pomalu se blíží Velikonoce. Na pomlázku asi letos nevyrazíme. Tak si alespoň doma vyzdobte sváteční stůl andílky podle našeho návodu. Zároveň zavzpomínáme na výstavu Šumění andělských křídel | Anděl v evropském výtvarném umění.
Restaurátor nebo restaurátorka si vybrali jednu z nejzajímavějších profesí. Že nevěříte? Nebo že nevíte, co takový restaurátor dělá? Pak je náš animovaný klip právě pro vás! Dozvíte se, co je to restaurování, jakými zásadami se restaurátoři řídí nebo jaké otázky musejí při své práci řešit. Podívejte se!
V roce 1906 vyrazil s přáteli na poznávací cestu po Evropě i malíř Antonín Procházka. My se teď bohužel do ciziny nějakou chvíli nejspíš nepodíváme. Zpříjemnit si čekání na lepší časy ale můžeme prostřednictvím tvořivého úkolu z další dětské stránky časopisu Muzeion. Pěkný tvořivý víkend!
Březnové loutkové představení Muzea umění se konat nemohlo, smutné byly děti i naše produkční Pavlína Wolfová. Ta ale nezahálela a vymyslela, jak dostat loutky až k vám domů, a to s celým divadlem. Podívejte se, co si pro vás s ilustrátorkou Radkou Martincovou připravila.
Výtvarné umění má velkou moc. Přináší nejen potěšení pro oči, ale především otevírá bránu naší představivosti. Pozornému divákovi nabízí kouzelný svět plný neobyčejných příběhů. Abychom se ale mohli ponořit do tajemství výtvarného umění, musíme se nejprve naučit pozorně dívat. A teď pozor! Uděláme si malou rozcvičku. Poznáte, jaké předměty jsou na fotografiích na našich pracovních listech? (Rolujte až dolů)
Zkraje týdne vám nabízíme ke stažení další dětskou stránku z časopisu Muzeion, kde najdete opět podnět k tvořivé činnosti. Tentokrát si můžete podle návodu vyrobit taumatrop a zároveň připomenout výstavu Koně v piškotech. S chutí do toho.
Z našeho archívu nabízíme pro inspiraci k vaší domácí tvorbě s dětmi ke stažení první pracovní listy, které Muzeum umění vydalo již v roce 2000. Jejich autorem je edukátor David Hrbek. Dozvíte se v nich, co je to froasáž, dekoláž, alchymáž, či performance. A samozřejmě obdržíte návod, jak si jmenované výtvarné postupy vyzkoušet. Hodně zdaru při činnosti!
Lektoři MUO se zapojili do projektu Pedagogické fakulty Palackého univerzity v Olomouci Bez názvu. Nedatováno., který má už i své webové stránky. Na nich je možno zhlédnout několik edukačních klipů využívajících pro edukaci některé díla Muzea umění Olomouc a na jejichž scénářích naši edukátoři spolupracovali či je kompletně vytvořili. Postupně by měla být zveřejněna ještě další vzdělávací videa. Kromě klipů stojí za zmínku i položka Tvoříme doma. Zde najdou zájemci kreativní zadání pro výtvarnou činnost, kterou zvládnou klidně u pracovního stolu v pokojíku.