Nikola Čulík: SEN O VÁLCE

01 11 2022 - 02 12 2022
Galerie Caesar
Výstava je součástí doprovodného programu k programu SEFO 2022 Domov a svět

Kreslíř, ilustrátor, básník, absolvent Akademie výtvarných umění v Praze, legenda české „stále ještě mladé“ kresby Nikola Čulík se v Olomouci představuje v dobré formě – jako umělec citlivý na světlo, na vzduch, na to, co se v něm chvěje a mihotá, ještě před tím, než se to stane skutečností a uvidí to každý z nás. Jeho projev je jako vždy cílený a přesný. Odehrává se na minimální ploše papíru A4 a výhradně ve formě tužkové kresby. Z nekonečné šedi, hluboké jako šero v podvečerní studni, vystupují obrysy ostré jako čerstvě nabroušená sekyrka. Chytnout, máchnout, zatnout – poodejít a popřemýšlet, nepadla-li rána vedle. Nepadla. 

Nikolův olomoucký „sen o válce“ je nicméně v mnoha ohledech antitezí doposud platných mechanismů. Kresby, které byly vybrány, pocházejí z delšího časového období, vznikaly letech 2019 až 2022, a jsou v pravém slova smyslu finální. Jsou to dokončené obrazy, ne náčrty, ústřižky, variace na hraně konceptu, art brut a nalezeného artefaktu. Nepostrádají lehkost, eleganci a vtip spojené s citlivým vnímáním světa vně, zároveň jsou ale překvapivě bezčasé – obrácené „jinam“, nazpět, dovnitř, do budoucna. A jsou v tomto smyslu vážné. Obrysy podstatného se v nich ustavují postupně, v procesu záznamu, respektive vnímání – divák je totiž součástí aktu kresby stejně jako tah tužky po papíře. V tomto zůstává Nikola Nikolou. Vynořují se z mlhy, stávají se pevnými a hmatnými. Pouze pomalu a náznakově se formující kolektivní nevědomí tak pevně zakládá individuální přesvědčení, faktum nového řádu. Nakonec, není to sen o míru, co se nám dnes zdá, co se zde zjevuje, není to bezrozměrný stav potenciálního ráje ani dno očistce, ale rozhodný prvek, zvrat, děj, napětí, akce, která se kondenzuje, tak nějak naruby, v hranách mýtických strojů, záblesků očí a vykloubených beder, v lomech, osách a bodech denního světla, hrozících nás zavalit. Nikolova schopnost říct věci tak, jak jsou, vyplývá z dovednosti je tak uchopit. Výsledek je tím přesvědčivější, že prostě je – bez možnosti či potřeby o něm pochybovat. Válka. V. Nás. Je. Od počátku.

Nikola Čulík (1983, Praha)

Kreslíř, ilustrátor, autor instalací a efemérních konceptů, kurátor. Provozovatel dočasné bytové galerie Blahobyt (2011-2012). Student Jaroslava Valečky a Jiřího Jandy. Student Fakulty architektury Českého vysokého učení technického (2005). Absolvent ateliérů kresby Jitky Svobodové, konceptuální tvorby Miloše Šejna a experimentální grafiky Vladimíra Kokolii na Akademii výtvarných umění v Praze (2011). Nositel ocenění Art Prague Young Award (2014). Volné tvorbě se věnuje od počátku milénia, vystavuje sám i ve skupině. Je vypravěčem, čtenářem Bible, Kytice, J. R. R. Tolkiena, Martina McDonagha a dalších. Také píše, spojení obrazu a slova pro něj má zvláštní význam. Jeho tvorba je latentně společensky angažovaná, je soustavně vedeným dialogem se sebou samým, samým, samým. Odehrává se téměř výhradně na ploše papíru a ve spektru šedi. Principy kresby přenáší do prostoru, principy prostoru aplikuje v kresbě. Experiment chápe v pravém slova smyslu – jako zkoušku, test povahy věci. Depresi vyvažuje kompresí, výdech nádechem. Kresbu vnímá jako celistvý odraz světa v malém, soustředěně odhaluje jeho architekturu. Volný cyklus nazvaný Sen o válce zahrnuje práce z let 2019 až 2022. Je mimo jiné připomínkou toho, jak pevně je umění ukotveno v kolektivním nevědomí – a jak intenzivně dokáže předjímat časné děje. 

Výstava je součástí programu „domov a světů“ Muzea umění Olomouc – Středoevropského fóra pro rok 2022. Vznikla ve spolupráci s Galerií Caesar.

Fotogalerie
Nikola Čulík

Bytost, 2022
tužka na papíře

Nikola Čulík

Kapitulace, 2022, tužka na papíře

Nikola Čulík

Ochechule, 2022, tužka na papíře

Nikola Čulík

Počátek, 2022, tužka na papíře

Nikola Čulík

Ponorná řeka, 2022, tužka na papíře

Nikola Čulík

Princezna, 2022, tužka na papíře

Nikola Čulík

Sen o válce, 2022, tužka na papíře

Nikola Čulík

Sněm, 2022, tužka na papíře

Nikola Čulík

Vojsko, 2022, tužka na papíře


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 4. 10. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies