Publikace vydaná k retrospektivní výstavě v Muzeu umění Olomouc přibližuje malířův autorský naturel a jeho umělecký vývoj. Zlamal se narodil 21. března 1949 v Olomouci, žije a tvoří ve Šternberku. V letech 1968–1974 vystudoval monumen¬tální malbu na pražské Akademii výtvarných umění v ateliéru Arnošta Paderlíka.
Esej Martiny Vítkové se zabývá genezí autorova díla od talentovaného dětství přes zrání v revolučním období konce 60. let až po překročení vlivu otce. Vítková řadí přístup Petra Zlamala do oblasti exprese ovlivněné německým, severským a britským malířstvím. V domácím kontextu nachází dílčí paralely s tvorbou spolužáků z pražské Akademie výtvarných umění, generací Volného seskupení 12/15, pozdě ale přece (Michael Rittstein, Václav Bláha ad.).
Dále se autorka zaměřuje na autobiografičnost Zlamalovy expresivní tvorby a její deníkový charakter. Každý obraz vycházející z předchozího je ekvivalentem vnitřních malířových představ o světě, záznamem rozličných niterných stavů. V tomto smyslu lze Zlamalovu malbu chápat jako zduchovnělou krásu přemožené hmoty. Ladislav Daněk v závěru úvodního textu dodává, že Zlamalova expresivita vyvěrá na plátno z vášně k životu a že jeho malby z posledních let jsou stále zářivější a světelnější. Citace ze starších textů pak shrnují to podstatné, co bylo o autorově výbušné, znepokojivé i kontemplativní tvorbě napsáno v minulosti.
Editor: Martina Vítková
Texty: Ladislav Daněk, Věra Jirousová, Zdeněk Pospíšil, Martina Vítková, Pavel Zatloukal
Překlad do angličtiny: Peter Gaffney
Překlad do němčiny: Šárka Guslevská
Fotografické předlohy k reprodukcím: zdeněk Sodoma
Obálka a grafická úprava: Vladimír Vaca
Tisk: Profi-Tisk group s.r.o., Olomouc
Vydání první
Vydalo: Muzeum umění Olomouc, 2022
Arcidiecézní muzeum Olomouc | zavřeno |
Muzeum moderního umění | zavřeno |
Arcidiecézní muzeum Kroměříž | zavřeno |
Pondělí | 2. 10. 2023
Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241