Národní divadlo moravskoslezské: Obyčejný život neboli Tělo a bitevní pole

so | 14. 4. | 19.00 hodin | DIVADLO HUDBY | VSTUPNÉ 300 / 200 Kč
činohra

Divadlo hudby vrcholí sezonu mimořádným hostem – Národním divadlem moravskoslezským. Bude tak završeno dramaturgické zaměření jarní části sezony, sledující jednotlivce vystaveného rostoucí komplikovaností světa kolem nás. 

Jako první v České republice inscenovalo NDM hru Obyčejný život současného dánského autora Christiana Lollikeho. Lolike se ve svých hrách zabývá morálními i politickými problémy současného západního světa ať už na příkladech manipulativnosti médií, náboženství, migrační krize, terorismu, ekologie či popkultury. I přes uvedená témata je v jeho tvorbě obsažen i typický severský humor vyznačující se absurditou i sebeironií, humor černý s lehkou příměsí deprese. 

Hra Obyčejný život s podtitulem neboli Tělo a bitevní pole nemá klasickou dramatickou stavbu a dalo by se říci, že je esencí autorovy tvorby. Jedná se o hru záměrně nastolující různé modelové situace a přitom vytvářející prostor k divácké polemice. Moderní člověk přeci musí být individualita, aby se dokázal prosadit, ale souvisí individualita ještě s vlastními názory? Je důležitější naše vlastní existence, nebo její obraz důsledně budovaný pro naše okolí?

Obyčejný život z různých úhlů zkoumá existenční krizi způsobenou srovnáváním života s fikční realitou kolem nás a umocněnou střetem bezstarostné popkultury s nejpalčivějšími problémy dnešní společnosti. 

Hlavní ostravská profesionální scéna předznamenává tímto titulem a související programovou linií vznik vlastní komorní scény a dává prostor mladým tvůrcům a dramaturgické otevřenosti. Inscenační tým pojal text na jevišti hravým a nápaditým způsobem jako „expozici člověka 21. století“. Obyčejný život je pro herce souboru NDM Jiřího Sedláčka, Petru Lorencovou a Davida Janoška výraznou příležitostí, při které mohou uplatnit nejen nadání pro činoherní souhru, ale i fyzičnost hereckého projevu. 

Josef Kačmarčík (režie), Lada Halounová (překlad), Sylvie Rubenová (dramaturgie) a Mariana Kuchařová (scéna a kostýmy). Hrají: Jiří Sedláček, Petra Lorencová a David Janošek. Premiéra 17. listopadu 2017. Představení trvá 1 hodinu 30 minut bez přestávky.  


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Čtvrtek | 3. 12. 2020

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@olmuart.cz
telefon: 585 514 241

10 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2016