Mnich, kostra a její obal (Honekawa) & Lišky z ostrova Sado (Sado kicune)

čt | 16. 3. |19.00 hodin | DIVADLO HUDBY | VSTUPNÉ 150 / 100 Kč
dvě tradiční japonské frašky | Malé divadlo kjógenu, Brno

Uvádíme ve spolupráci s Japonským klubem Olomouc v rámci festivalu Japonské jaro 2017.

Mnich, kostra a její obal (Honekawa) 
Starý mnich odchází do ústraní a klášter předává svému žáku, který se horlivě snaží svůj nový úřad zvládat, avšak hned při první příležitosti „zklame“, neboť půjčí neznámému poutníkovi klášterní deštník… 

Lišky z ostrova Sado (Sado kicune)
Pěstitel rýže z ostrova Sado se vydává na cestu do hlavního města, aby odvedl daně. Cestou potkává pocestného z provincie Ečigo, s nímž se pře o to, kdo je z města, a kdo pouhý „vesničan“. Jelikož rozdílů mezi oběma regiony není mnoho, stane se jádrem sporu zcela bezpředmětná otázka – zda na ostrově Sado žijí lišky. Pocestný z Ečiga totiž tvrdí, že na ostrově Sado pro nehostinnost a vzdálenost od civilizace „ani lišky nežijí“…

Překlad: Ondřej Hýbl 
Úprava: Igor Dostálek, Tomáš Pavčík 
Režie: Motohiko Šigejama

Brněnský soubor Malého divadla kjógenu vznikl v roce 2001 z podnětu českého dramatika, režiséra a mima Huberta Krejčího a mistra Šigejamy Šimeho jako ansámbl, který se věnuje studiu, realizaci a uvádění japonských frašek kjógen v českém prostředí.  

V lednu 2016 získal soubor od institutu divadla Nó a kjógen při Universitě Hosei cenu za mimořádné výsledky v oblasti popularizace a výzkumu komedie kjógen. Tokijská Universita Hosei a tamější institut The Nogami Memorial Noh Theatre research Institute jsou naprostou špičkou v tomto oboru a Malé divadlo kjógenu je první nejaponský laureát této ceny za 26 let její historie.

Kjógen (bláznivá nebo umně vyšperkovaná slova) reprezentuje komickou divadelní formu, která se stejně jako divadlo nó vyvinula z původně čínských her sarugaku. Tento žánr dosáhl rozkvětu v polovině 14. století a v nepřerušené tradici se provozuje do dnešních dnů. Slovo kjógen je samo o sobě většinou chápáno jako výraz označující samostatnou komickou divadelní hru, tradičně vkládanou mezi dvě hry divadla nó.

www.kjogen.cz


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Čtvrtek | 6. 5. 2021

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@olmuart.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2016