Valerie a týden divů

LITERATURA VE FILMU
Ačkoli současná omezení veškerého dění jsou totální, přece jen stále existují činnosti, jimž se lze věnovat: Třeba literatura a film. Muzeum umění Olomouc se ve spolupráci s Národním filmovým archivem rozhodlo obojí jednoduše propojit v cyklu Literatura ve filmu. Od ledna do března vám na stránkách muzea budeme nabízet online projekce filmů, které byly natočeny podle děl české literatury.

út | 2. 3. | 19.00 hodin | ONLINE | VSTUPNÉ VOLNÉ
FILMART Arcidiecézního muzea Olomouc / Literatura ve filmu

Nezvalův „černý román“ Valérie a týden divů převedl Jaromil Jireš do podoby poetického hororu, který se stal jedním z posledních „svobodných“ titulů československé nové vlny. Významný podíl na výsledku má i spoluautorka scénáře, kostýmní výtvarnice Ester Krumbachová. Protagonistkou vyprávění koncipovaného jako snová féerie je třináctiletá (v románu sedmnáctiletá) dívka, jejíž poklidný život po boku přísné babičky se změní v podivuhodné, nebezpečné dobrodružství. Touha odhalit tajemství vlastního původu zavede Valerii do fantazijního světa obývaného postavami, jejichž statut je unikavý a vychází stejně tak z reality jako z dívčiných úzkostí a přání.

Valerie a týden divů / 1970 / 73 min. / režie: Jaromil Jireš / předloha Vítězslav Nezval, román Valérie a týden divů, 1945 / hrají: Jaroslava Schallerová, Helena Anýžová, Petr Kopřiva, Jiří Prýmek 

Projekce filmu skončila. 


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 17.00

Středa | 28. 9. 2022

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

10 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies