SENSTER Workshop

čt | 21. 10. | 17.00 hodin | MUZEUM MODERNÍHO UMĚNÍ | VSTUP VOLNÝ
Trienále SEFO2021

V rámci dlouhodobé spolupráce s polskými partnery a v návaznosti na program CEAD: New Media Museum proběhne workshop věnovaný ikonickému dílu středoevropského novomediálního umění. Projekt Re: SENSTER se soustředí na obnovu kybernetické sochy Edwarda Ihnatowicze, která vznikla na zakázku pro společnost Philips Health Technology Company v roce 1970. V dubnu 2017 ji získala krakovská Technická univerzita AGH.

SENSTER je pět metrů dlouhou ocelovou kinetickou sochou. Byl zkonstruován tak, aby prostřednictvím sady mikrofonů a Dopplerových senzorů reagoval na zvuk a pohyb ve svém okolí. Současný stav sochy reaguje výhradně na zvukové signály, Dopplerovy senzory jsou neaktivní. Sekvence interakce byla dříve regulována programem napsaným v Assembleru a kódovaným do prototypového počítače P9201. Po renovaci pracuje s programovatelným logickým řadičem.

SENSTER byl třetím uměleckým dílem dotovaným holandskou společností, následoval kinetickou instalaci Nicolase Schöffera „CYSP 1“ (1956) a projekt připravený Le Corbusierem, Iannisem Xenakisem a Edgardem Varèsem Poème électronique (1958). Přes svůj význam zůstal po polovině 70. let neaktivní a na počátku 21. století byl dokonce zařazen na seznam „ztracených“ průkopnických projektů novomediálního umění. O jeho obnovu se zasadil mezioborový tým tvořený technology a historiky umění. 

SENSTER je jednou z plánovaných dlouhodobých zápůjček pro SEFO.
garant: Anna Olszewska, Marek Długosz
koordinace: Barbora Kundračíkovágarant: Anna Olszewska, Marek Długosz
koordinace: Barbora Kundračíková


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění otevřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Úterý | 21. 9. 2021

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@olmuart.cz
telefon: 585 514 241

19 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2016