Rozmarné léto

LITERATURA VE FILMU
Ačkoli současná omezení veškerého dění jsou totální, přece jen stále existují činnosti, jimž se lze věnovat: Třeba literatura a film. Muzeum umění Olomouc se ve spolupráci s Národním filmovým archivem rozhodlo obojí jednoduše propojit v cyklu Literatura ve filmu. Od ledna do března vám na stránkách muzea budeme nabízet online projekce filmů, které byly natočeny podle děl české literatury.

út | 23. 3. | 19.00 hodin | ONLINE | VSTUPNÉ VOLNÉ
FILMART Arcidiecézního muzea Olomouc / Literatura ve filmu

Vladislav Vančura za své nejlepší dílo považoval právě útlou knížku rozprav tří přátel, v nichž se zabývali smyslem existence, krásou a věrností žen a nepostižitelností rozmarů letního počasí. Ovšem hlubokomyslná věta jednoho z nich „Tento způsob léta...“ se stala známou až díky filmu, který v roce 1967 natočil režisér Jiří Menzel. S naprostou jistotou a velkou uměleckou erudicí zvládl problém adaptace Vančurovy prózy do řeči filmových obrazů. Vytěžil z ní obrazy plné krásy, poezie a životní moudrosti. A přesně věděl, kdo se do postav, promlouvajících krásným, ale přece jen literárním jazykem, převtělí –  Rudolf Hrušínský, Vlastimil Brodský a František Řehák. Půvabnou Annu ztvárnila Jana Preissová, tehdy ovšem pod svým dívčím jménem Drchalová.   

Rozmarné léto / 1967 / 74 min. / režie: Jiří Menzel / předloha Vladislav Vančura, novela Rozmarné léto, 1926 / hrají: Rudolf Hrušínský, Vlastimil Brodský, František Řehák, Míla Myslíková, Jana Preisová, Jiří Menzel  

Projekce filmu skončila!


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Středa | 21. 4. 2021

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@olmuart.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2016