Petrolejové lampy

LITERATURA VE FILMU
Ačkoli současná omezení veškerého dění jsou totální, přece jen stále existují činnosti, jimž se lze věnovat: Třeba literatura a film. Muzeum umění Olomouc se ve spolupráci s Národním filmovým archivem rozhodlo obojí jednoduše propojit v cyklu Literatura ve filmu. Od ledna do března vám na stránkách muzea budeme nabízet online projekce filmů, které byly natočeny podle děl české literatury.

út | 16. 2. | 19.00 hodin | ONLINE | VSTUPNÉ VOLNÉ
FILMART Arcidiecézního muzea Olomouc / Literatura ve filmu

Díla spisovatele Jaroslava Havlíčka inspirovala české filmaře hned několikrát. Zpravidla vznikl film, v němž se spojila kvalita předlohy s osobností příslušného filmaře, ať už jde o Barboru Hlavsovou (1942) Martina Friče, Prokletí domu Hajnů (1988) Jiřího Svobody nebo Helimadoe (1992) Jaromila Jireše. Zřejmě nejznámější havlíčkovskou adaptací však zůstává psychologické drama Petrolejové lampy. Jeho předlohou je stejnojmenný román, který poprvé vyšel v roce 1935 pod názvem Vyprahlé touhy a v přepracované podobě se dočkal vydání v roce 1944. Režisér Juraj Herz pojal svůj film jako expresivní svědectví o zmarněné ženské touze. Hrdinkou příběhu z počátku 20. století je bohatá třicetiletá Štěpa Kiliánová, jež kvůli své svobodomyslnosti v maloměstském prostředí jen obtížně hledá ženicha na své společenské úrovni.

Petrolejové lampy / 1971 / 101 min. / režie: Juraj Herz / předloha Jaroslav Havlíček, román Petrolejové lampy, 1944 / hrají: Petr Čepek, Iva Janžurová, Marie Rosůlková, Ota Sklenčka 

Projekce filmu skončila.

 

Fotogalerie
Petrolejové lampy

Foto: NFA

Petrolejové lampy

Foto: NFA

Petrolejové lampy

Foto: NFA

Petrolejové lampy

Foto: NFA

Petrolejové lampy

Foto: NFA


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Čtvrtek | 25. 2. 2021

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@olmuart.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2016