Michel Houellebecq – Mapa a území

Účinkují: Matouš Ruml, Michal Przebinda a Natálie Tichánková
Režie: Tomáš Soldán.

čt | 22. 7. | 19.00 hodin | MMU | VSTUPNÉ 100 Kč
Trienále SEFO 2021 | Scénické čtení

Skutečnost a její zobrazení, krajina a její nápodoba, člověk a obraz jeho představ. Trhákem následujících sezon jsou regiony, jejich neotřelost a lokální kuchyně, stačí zvolit správná slova a nepříliš funkční svět je rázem vysněným ostrovem originality, stačí změnit úhel záběru či nasvícení a z koroze osamělosti je výstřední dobrodružství. I vzdálenosti jsou určovány podle vkusu zákazníků, takže irský Shannon je blíž Katovicím než Bruselu. 

Základní linie románu francouzského spisovatele Michela Houellebecqa nás vedou po hraně, která vzniká při předstírání skutečného. Život výtvarného umělce Jeda Martina se z tápavé průměrnosti díky banální originalitě rázem dostává do milionových výšin. Jen tím, že Jed přefocuje starou technikou mapy Michelin. Vzniká tím úžasný a výtvarně podmanivý svět zvětšenin. Nápodoba, která se zrovna hodí světu a jeho nezastavitelné mašinerii peněz. Autor románu tento princip nerozvíjí jen v příběhu plachého Jeda, otázky stran možností a důsledků předstírání pokládá v nejrůznějších rovinách lidského bytí i jeho nadstaveb, jako je umělecká činnost, standardy žití nebo způsob, jakým zajdeme. Je v tom tak důsledný, že do příběhu vrhá jako postavu i sám sebe – Jed Martin se s Michelem Houellebecqem několikrát setká v poměrně neotřelém rozhovoru. A nejen v něm.

A my jako účastníci tohoto románu budeme při dostatečně soustředěném pozorování snad schopni alespoň banálního závěru: Mapa neodpovídá území.

 

 


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Středa | 1. 2. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies