Karel Kašpařík | Fotografie

čt | 3. 2. | 17.00 | Moravské divadlo Olomouc | VSTUP VOLNÝ
Vernisáž výstavy a představení 3. knihy z edice Olomoučtí fotografové, tentokrát věnované Karlu Kašpaříkovi

Fotil Natašu Gollovou a zachytil avantgardní svět 30. let plný kavárenské elegance a vesnické dřiny. Jeho fotografie se dostaly na obálky katalogů a do popředí výstav v New Yorku, Washingtonu či Barceloně – řeč je o Karlu Kašpaříkovi – výrazné osobnosti české meziválečné fotografie třicátých let 20. století. Kašpařík, mj. člen Českého klubu fotografů amatérů v Olomouci se ve své tvorbě zaměřoval na sociální dokumentární fotografii, experimentální a avantgardní fotografii. Jeho dílo vám představí nová kniha z edice Olomoučtí fotografové a také výstava v Moravském divadle Olomouc.

„Karel Kašpařík patřil k nejvšestrannějším a nejoriginálnějším představitelům české meziválečné fotografie. Dokázal do své tvorby prolnout tehdejší dobové tendence od abstrakce přes konstruktivismus, surrealismus a glamour až po sociální fotografii. V kontextu české dokumentární fotografie nemá jeho tvorba srovnání,“ říká Štěpánka Bieleszová, kurátorka MUO a současně editorka celé edice Olomoučtí fotografové.

Smyslem celé edice Olomoučtí fotografové je mimo jiné připomenout a znovuobjevit mezinárodní význam olomouckých fotografů a šířit jejich slávu u nás i za hranicemi. Kniha fotografií Karla Kašpaříka vychází v rámci dvojjazyčné edice Olomoučtí fotografové jako třetí v pořadí po knize fotografií mistra ženského portrétu a aktu Miloslava Stibora a knize Petra Zatloukala zachycující životy, kratochvíle a touhy lidí v normalizačním bezčasí.


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 17.00

Neděle | 4. 6. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

10 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies