1673 | Kabinet pro biskupa

čt | 3. 12. | 17.00 hodin | ONLINE | VSTUPNÉ VOLNÉ
Online vernisáž

Tizian, van Dyck, Veronese, von Aachen a další slavná jména z proslulé kroměřížské obrazárny budou od prosince k vidění v olomouckém Arcidiecézním muzeu. Výstava 1673 | Kabinet pro biskupa představí nejen obrazové skvosty, ale také přiblíží sběratelství 17. století se všemi jeho specifiky. Její slavnostní zahájení se uskuteční 3. prosince, vzhledem k epidemiologickým okolnostem se však přesouvá do online prostředí. Zahajte výstavu společně s námi z pohodlí svého domova. Odkaz na online vernisáž zde bude doplněn.

Online vernisáž uvidíte zde či na muzejní Facebooku:

"Letopočet v názvu – 1673 – je pro arcibiskupskou sbírku klíčovým. V tomto roce totiž biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna koupil od obchodníků z Kolína nad Rýnem Franze a Bernharda Imstenraedtových obrazový kabinet, který neměl na uměleckém trhu tehdejší střední Evropy obdoby," říká autor výstavy Miroslav Kindl.

Výstava představí jednotlivé obrazy sbírky i jejich osudy před tím, než se společně sešly v imstenraedtovském kabinetu. Kabinet začal vznikat už v padesátých letech 17. století, když se Franzi Imstenraedtovi a jeho strýci Everhardovi Jabachovi podařilo zúčastnit dražby uměleckých děl po popraveném anglickém králi Karlu I. Imstenraedt během aukce nakoupil velké množství obrazů a soubor postupně rozšiřoval o další kusy. Z dosud neznámých důvodů se ji však rozhodl v 60. letech prodat. Nabídku dostal také rakouský císař Leopold I. Ten sbírku ale nekoupil, a tak kolínským obchodníkům nezbylo nic jiného než hledat jiného kupce. Toho našli až v roce 1673 v osobě olomouckého biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna. I přes několik dalších potíží, z nichž některé se dostaly až před zemský soud, se vzácný kabinet – tentokrát již biskupský – dochoval v jen mírně umenšeném počtu do dnešní doby.


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Sobota | 23. 1. 2021

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@olmuart.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2016