… a pátý jezdec je Strach

LITERATURA VE FILMU
Ačkoli současná omezení veškerého dění jsou totální, přece jen stále existují činnosti, jimž se lze věnovat: Třeba literatura a film. Muzeum umění Olomouc se ve spolupráci s Národním filmovým archivem rozhodlo obojí jednoduše propojit v cyklu Literatura ve filmu. Od ledna do března vám na stránkách muzea budeme nabízet online projekce filmů, které byly natočeny podle děl české literatury.

út | 19. 1. | 19.00 hodin | ONLINE | VSTUPNÉ VOLNÉ
FILMART Arcidiecézního muzea Olomouc / Literatura ve filmu

Jedno z nejoceňovanějších děl Zbyňka Brynycha představuje snahu filmařů československé nové vlny změnit jednostranný pohled na období nacistické okupace. Komorní expresionistické drama je příběhem židovského lékaře, který se v tísnivé atmosféře druhé heydrichiády snaží dostát svým morálním imperativům. Docent Braun je neokázalý hrdina, jenž v sobě nachází sílu vzdorovat bezmoci, ponížení i svému nejnebezpečnějšímu nepříteli – strachu. V možnosti pomoci zraněnému příslušníkovi odboje nachází Braun i příležitost pomstít se nenáviděnému režimu. Pud sebezáchovy a strach ve všech možných podobách ovšem deformují charaktery těch, kteří by mu mohli pomoct – jeho sousedů ze žižkovského činžáku. 

… a pátý jezdec je Strach / 1964 / 98 min. / režie: Zbyněk Brynych / předloha Hana Bělohradská, novela Bez krásy a bez límce, 1962 / hrají: Miroslav Macháček, Olga Scheinpflugová, Jiří Adamíra, Josef Vinklář

Projekce filmu skončila.

 


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-17.00

Čtvrtek | 8. 6. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies