Domov a svět: Kino střední Evropa

Záštitu nad výstavou převzal Konzulát Ukrajiny
v Brně.

02 06 - 23 10 2022
Muzeum moderního umění: Galerie

Speciální program Středoevropského fóra Olomouc (SEFO) propojuje stávající stálou expozici věnovanou v tuto chvíli již uplynulému “století relativity” a století nové, čerstvé, shodně překotné - století dvacáté první. Propojuje také obě prizmata, kterými se instituce dlouhodobě profiluje - muzeum a fórum. V několika uzavřených edicích nabízí pohled na regionálně specifická témata, která mají nicméně ambici či potenciál tuto zkušenost zevšeobecnit. Využívá přitom především tvůrčích možností autorského filmu a videa.

Kino střední Evropa je součástí projektu Domov a svět, jehož perspektivu soustředí na problematické či přímo bolestné momenty středoevropských dějin a formování osobní i sdílené identity. Mezi jinými se obrací k otázkám kulturního odcizení (Wilhelm Sasnal), vyhnanectví (Mark Ther) či holokaustu (Sarah Dobai). Tematizuje také vlastní hledání domova - v produkci Muzea umění Olomouc vzniká nové dílo Habimy Fuchs reflektující prvotní mýtus evropské civilizace, vyhnání z ráje. Především je zde ale představen další vhled do imaginativního a tvůrčího světa Mirosława Bałky, hlavního hosta letošní sezóny SEFO. Právě on je případnou protiváhou edice vstupní, nejpalčivější, která reaguje na aktuální situaci - a je věnována současným ukrajinským autorům. Jsou-li dějiny lidstva “bojem o kontrolu nad středem světa”, jak píše britský historik Peter Frankopan, je čas poučit se ze zkušeností, které střední Evropa má - a učinit ze středu celek.  

Struktura samostatných kapitol Kina střední Evropa je proměnná, reaguje na situaci, způsob prezentace se přizpůsobuje zvolenému hledisku. Přesto však ve výsledku dochází k propojení - společným osudem jsme nakonec svázáni všichni, napříč prostorem a časem.

Edice I/ Mykola Ridnyi: Umění ve stavu ohrožení

Ruská invaze na Ukrajinu, která začala 24. února 2022, otřásla Evropou i zbytkem světa. Ukrajinská společnost však žila v úzkostném ohrožení posledních osm let, od doby, kdy Rusko v roce 2014 anektovalo Krym a rozpoutalo hybridní válku v oblasti Donbasu. Edice I představuje výběr video prací a filmových esejů ukrajinských umělců a filmařů, které v tomto období vznikly. Zamýšlejí se nad řadou témat, mj. dopadem propagandy a válečné destrukce, existence v traumatizujícím prostředí, humanitární a ekologickou katastrofou. Zatímco některé z nich zobrazují probíhající události, jiné přehodnocují historické narativy, případně nastiňují dystopické perspektivy. Bylo by možné katastrofě zabránit, kdybychom byli všeobecně citlivějšími pozorovateli světa kolem nás?

Během posledních tří měsíců zahynuly tisíce ukrajinských civilistů, byla zničena velká část  místní infrastruktury a obytných oblastí, pod hrozbou jaderné katastrofy žijeme všichni. Některým umělcům se podařilo emigrovat, jiní se stali vysídlenci ve vlastní zemi bez možnosti odejít. Apel na umění tuto zkušenost zprostředkovat, sdílet a podněcovat její revizi, vzrůstá. Edice I/ Umění ve stavu ohrožení záměrně vyzývá k solidaritě v této mimořádně situaci.

Projekce navazuje na projekt Film of Emergency připravený ve spolupráci s Národní galerií v Sofii (Iaroslava Boubnova). Další uvedení plánuje Kunstraum Munchen.

Grey Horses (2016, 38), režie Mykola Ridnyi

People Who Came to Power (2015, 17’), režie Oleksiy Radynski, Tomáš Rafa

Diorama (2018, 12’), režie Zoya Laktionova

Clanking, Dispute, Hammering and Gurgling (2020, 10’), režie Daniil Revkovskiy a Andriy Rachinskiy 

There are No Monuments to Monuments (2021, 35’), We fought for six years, then it was covered with snow, and in the spring they erected a monument to the hero (2021, 3’), režie Dana Kavelina

Domov a svět: Kino střední Evropa
KURÁTOŘI: Barbora Kundračíková, Jakub Frank
ZVLÁŠTNÍ HOSTÉ: Mykola Ridnyi, Mirosław Bałka, Habima Fuchs, Wilhelm Sasnal, Mark Ther, Sarah Dobai ad.
PRODUKCE: Tomáš Jurníček, Kamil Zajíček
INSTALACE: Daniel Opletal, Vlastimil Sedláček, Filip Šindelář
GRAFICKÝ DESIGN: Petr Šmalec
TITULKY: AZ Translation, Lucie Melicharová
PR: Lukáš Horák, Tomáš Kasal

Ke stažení

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Sobota | 25. 6. 2022

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

11 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies