VZNIK DIVADLA HUDBY
Divadlo hudby vzniklo v roce 1968 na místě bývalého Radiotabarinu jako jedna z několika odnoží pražského Divadla hudby (DH) a více méně přebíralo podstatnou část programu právě odtud v režijně upravených pásmech hudby, slova a obrazu. Scéna se také postupně profilovala vlastními menšími produkcemi – večery poezie, besedy se zajímavými umělci, filmovými projekcemi v tzv. minikině nebo studiovými inscenacemi olomoucké činohry.
NEZÁVISLOST
V osmdesátých letech se dramaturgie DH stále více osamostatňovala, až se v roce 1986 stala na pražské centrále zcela nezávislou.
OSAMOSTATNĚNÍ
Úplnou samostatnost však získalo Divadlo hudby až po roce 1990, kdy se vymanilo i z područí Okresního kulturního středisko a stalo se coby městská příspěvková organizace jakýmsi „produkčním domem“ se zaměřením na malé, okrajové či alternativní umění, ať už divadelní, hudební či výtvarné.
SCÉNA PRO DĚTI
V průběhu devadesátých let se pak vyprofilovalo i jako důležitá olomoucká scéna pro děti, představujíc nejmenším divákům fenomén loutkového divadla v podání nejlepších českých a zřídka i zahraničních souborů.
SLOUČENÍ S MUO
Celou existenci DH provázelo permanentní prostorové i technické provizorium, jen těžko řešitelné vzhledem ke složitým majetkoprávním vztahům v budově, v níž se nachází. Východisko z patové situace přineslo až spojení s majitelem budovy – státní příspěvkovou organizací Muzeum umění Olomouc, jejíž je tedy od 1. ledna 2014 Divadlo hudby součástí.
V současnosti Divadlo hudby pokračuje v tom podstatném ze své tradiční dramaturgické linie – pořádá představení komorních divadelních inscenací různých žánrů, loutkového divadla pro děti i dospělé, koncerty různých žánrů, filmové přehlídky atd. Nadále také zůstává platformou pro nejrůznější druhy kulturních pořadů pro celé spektrum návštěvníků, ať už produkovaných samostatně, nebo ve spolupráci s jinými kulturními či vzdělávacími institucemi. Foyer divadla s kavárnou slouží zároveň jako výstavní prostor.
Kapacita divadla je proměnlivá podle uspořádání hlediště a jeviště, v základní konfiguraci typu „kukátko“ s elevací sál nabízí 100 divadelních křesel zn. Sendler. Divadlo je standardně vybaveno světelným parkem se 48 stmívacímí okruhy, P. A. systémem pro ozvučení sálu, projekční technikou a plátnem. K dispozici je rovněž koncertní křídlo zn. Petrof.