Můžete si koupit

Jan Pamuła. Průkopník počítačového umění v Polsku

Přejít do e-shopu

Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Zemřela legenda středoevropského umění Jan Pamuła

AKTUALITA 29 06 2022

Zemřel Jan Pamuła – polský grafik, malíř, vysokoškolský pedagog a průkopník počítačového umění v Polsku – jedna z klíčových osobností olomouckého Trienále SEFO 2021.

„Jan Pamuła patřil nejen k nestorům polského poválečného geometrického umění, ale zároveň byl považován za významnou kulturní osobnost demokratického smýšlení s širokým rozhledem a bohatými mezinárodními zkušenostmi a kontakty. Významná byla také jeho pedagogická, publikační, přednášková a kurátorská činnost. V letech 2002–2008 byl rektorem Akademie výtvarných umění v Krakově a byl nositelem řady domácích i zahraničních ocenění za svoji tvůrčí i další činnost, která byla ve všech směrech velmi bohatá a rozsáhlá,“ říká kurátorka jeho loňské výstavy Štěpánka Bieleszová. „Profesor Pamuła byl bezesporu osobnost renesančního založení,“ dodává.

„Základním principem Pamułových malířských děl bylo postupné dělení celého obrazu vždy na čtyři prvky. Což znamená, že celé pole obrazu je vždy rozděleno na čtyři části, a následně každá z částí na další čtyři a všechny následující znovu na čtyři a tak dále, až do velmi malé velikosti. Připočteme-li k tomu ještě to, že do tohoto principu malíř zapojil velmi promyšlené použití barev, tak ve výsledku z racionálně založené kompozice obrazu vzniká emocionálně působivá jemně chvějivá síť, odkazující až k představám o jedné z možných podob universa,“ vysvětluje další z kurátorů výstavy Ladislav Daněk.

Jan Pamuła osobně dorazil loni v červnu i na zahájení své olomoucké výstavy, při té příležitosti s ním vedl rozhovor matematik Jan Andres. Přečíst si jej můžete zde:

 

 

Zde vám Pamułovo dílo přiblíží autorka jeho olomoucké výstavy Beata Gawrońska-Oramus:

Fotogalerie
Jan Pamuła

poprvé navštívil olomoucké Muzeum umění v roce 2018, kdy jeho díla byla součástí velké výstavy Abstrakce.PL

Trienále SEFO 2021

Loni v červnu dorazil Jan Pamuła do Olomouce znovu, aby zde zahájil svou vlastní výstavu. Ta byla součástí projektu Trienále SEFO 2021

Trienále SEFO 2021

Jan Pamuła s matematikem Janem Andresem.

Trienále SEFO 2021

Jan Pamuła během záhájení výstavy Universum v Trojlodí Muzea moderního umění. Jako pedagog a bývalý rektor Akademie výtvarných umění v Krakově se stále zajímal o tvorbu mladé generace umělců.

Jan Pamuła

v hovoru s ředitelem MUO Onřejem Zatloukalem a kurátorkou jeho výstavy Beatou Gawrońskou-Oramus

Ke stažení

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 4. 10. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies