V neděli 27. srpna uzavře své brány výstava Mandaly ve větru, která představuje návštěvníkům Arcidiecézního muzea umění tibetského buddhismu. Vystavená díla, většinou malby, drobné votivní obrázky a plastiky, jsou reprezentativním výběrem ze sbírek Náprstkova muzea – Národního muzea
„Umělecká tvorba byla v buddhistickém pojetí tradičně vnímána jako podpora tří aspektů buddhovství: těla, řeči a mysli. Jednotlivé předměty po staletí sloužily jako prostředky k meditaci, modlitbě i k didaktickým účelům. Vyznačují se bohatou ikonografií, hlubokou symbolikou a mistrným zpracováním materiálů,“ vysvětluje autorka výstavy Helena Heroldová, kurátorka Národního muzea – Náprstkova muzea.
„Důležité je si také uvědomit, že Buddhovo učení není teistické, nevysvětluje vznik a fungování světa. Jeho jediným předmětem a cílem je cesta, která vede člověka k vysvobození – nirváně. Ta je definována jako konec strasti, potlačení lpění na existenci, chtivosti, nenávisti a klamu, oblast absolutního míru, osvícení a věčná blaženost,“ doplňuje kurátorka Muzea umění Olomouc Gabriela Elbelová.
K výstavě Mandaly ve větru vydalo Muzeum umění stejnojmenný katalog, který čtenáře na 72 stranách seznamuje se základy a historií buddhistického učení, s jeho pojetím v Tibetu, Číně a Mongolsku i s prvními kontakty Evropanů a jejich pohledem na umění tibetského buddhismu. V katalogové části pak na příkladech konkrétních vybraných exponátů ze sbírky Náprstkova muzea představuje nejdůležitější tematické a ikonografické skupiny předmětů.
Arcidiecézní muzeum Olomouc | 10.00-18.00 |
Muzeum moderního umění | 10.00-18.00 |
Arcidiecézní muzeum Kroměříž | 8.30-18.00 |
Středa | 4. 10. 2023
Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241