Můžete si koupit

1989. Pohledy do sbírek Muzea umění Olomouc

Přejít do e-shopu

Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Výstava Diskodrom zachycuje prchavý pocit svobody socialistické mládeže

AKTUALITA: 31 10 2022

Popularita disco hudby zasáhla v 80. letech nejen USA a západní Evropu, ale i tehdejší socialistické země. A tak zatímco v New Yorku tepal klubový život v paláci Palladium, v Londýně v Hippodromu a rozjížděla se klubová scéna s celebritami od Madonny přes Boye George, v zemích sovětského bloku zněli v kulturácích či tělocvičnách Michal David, Halina Żytkowiak, duo Kamélie nebo skupina Neoton Família. Tyto akce se konaly nejčastěji pod patronací komunistických mládežnických organizací, pro které byla diskotéka ideálním řešením, jak zatraktivnit závěr nudné ideologické akce, školení či mládežnického mítinku. 

Díky tomuto fenoménu vytvořil olomoucký fotograf Petr Zatloukal v roce 1989 soubor Diskodrom – zachytil okamžiky z diskotéky, která se konala po skončení oficiální soutěže v moderních tancích v Prostějově. Za zvuků nekonfliktní hudby se zde potkali amatérští tanečníci, členové Socialistického svazu mládeže či vojáci základní vojenské služby hledající partnerky. Všichni byli mladí, naivní, často s nejasnou budoucností, ale na diskotéce mohli prožívat v rytmu dobových hitů prchavý pocit svobody. 

Tehdejší atmosféru mohou zájemci nasát od 1. 11. do 22. 12. 2022 na Zatloukalově výstavě v bratislavském Středoevropském domě fotografie – Uměleckém klubu Studna.

Petr Zatloukal (*1956) náleží k proudu českých subjektivních dokumentaristů, kteří na fotografickou scénu v tehdejším Československu vstoupili v 80. letech minulého století. Jeho tvorba nebyla programově společensky angažovaná, témata a formáty fotografických cyklů byly často velmi osobní. Přesto se mu podařilo zachytit situaci společenského úpadku a rozkladu, kdy komunistický režim směřoval ke svému zániku.

 


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 4. 10. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies