Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Víme, kdo je chlapec z obálky Muzeoinu!

AKTUALITA | 13. 11. 2019

Po třiceti letech zjistil Jiří Knapp, že jej někdo během sametové revoluce vyfotil u ohrady vedle Muzea umění. Jeho fotku jsme totiž otiskli na obálce posledního vydání časopisu Muzeion. Tam jej poznal kamarád a okamžitě mu volal.

„Myslel jsem si, že si ze mě dělá legraci. Vůbec si nepamatuji, že tam tehdy někdo fotil. Muzeion jsem si opatřil a opravdu jsem to já,“ směje se Jiří Knapp s tím, že největší legraci z třicet let staré fotografie měly jeho děti.

V listopadu 1989 mu bylo teprve patnáct let, přesto mu nebylo dění kolem něj jedno. „Vyrostl jsem v rodině, kde byl odpor ke KSČ jasně daný. Maminka byla věřící a tatínek kameníkem, takže také často spolupracoval s církví a k totalitnímu režimu byl velmi kritický. To se samozřejmě přeneslo i na mě,“ říká Jiří Knapp. 

Listopadové dění ho tak velmi zajímalo, a to byl také důvod, proč dorazil k ohradě u dnešního Muzea moderního umění, ta totiž sloužila jako nezávislý informační zdroj. „Četl jsem si ty nejrůznější letáčky, a protože byly mnohé z nich pokrčené, tak jsem je rovnal. Nic jsem tehdy na ohradu nevěšel, nebo si to alespoň nepamatují.“

„Konec roku 1989 byl pro mě obrovsky vzrušující, akce na Envelopě, stavění zdi z krabic i polepená ohrada u muzea. Zajímavé to bylo i ve škole, nikdo nevěděl, jestli se můžeme angažovat a co nám vlastně hrozí,“ vzpomíná muž z obálky Muzeionu.

Jeho fotografii můžete vidět i na výstavě 1989, kterou už ve čtvrtek zahájí vernisáž v Muzeu moderního umění. Přijďte se podívat na snímky fotografů Vladislava Galgonka, Petra Zatloukala, Mileny Valuškové, Jindřicha Štreita, Zdeňka Sodomy, Michala Štosela či Luďka Peřiny a třeba se podobně jako Jiří Knapp poznáte i vy!


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pondělí | 2. 10. 2023

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies