Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Studentka nafotila prázdniny v Piranesiho Římě

AKTUALITA | 19. 10. 2015

Při příležitosti výstavy Giovanniho Battisty Piranesiho v Arcidiecézním muzeu Olomouc jsme žádali naše návštěvníky, aby nám zaslali fotografie z Říma, které zachycují místa, která na svých vedutách zvěčnil i „geniální grafik italského baroka“. Své snímky z prázdninového výletu do Věčného města nám zaslala také studentka Barbora Kučerová. 

Piranesi patří mezi největší osobnosti italského umění 18. století. Byl mužem mnoha profesí, toužil se prosadit jako architekt a vědec, ale do dějin se zapsal především jako mimořádný grafik. Svůj život a dílo spojil s Římem a jeho antickými památkami. O jeho lásce k Věčnému městu svědčí desítky vedut (veduta - malířský nebo grafický záznam například výseku krajiny s pohledem na město).

V červenci jsme naše návštěvníky vyzvali, aby nám zasílali zajímavé fotografie z dovolené v Římě. Zareagovala také studentka gymnázia Barbora Kučerová, která byla v Itálii na poznávacím zájezdu. „Výlet pořádala škola a v Římě a Vatikánu jsme strávili krásné tři dny,“ vzpomněla. Jak přiznala, osobnost a dílo Piranesiho neznala. „Začala jsem se o něj zajímat až po přečtení příspěvku na muzejním webu. Jeho tvorba mě hodně zaujala a přečetla jsem si o něm několik dalších článků a prohlédla si jeho grafiky,“ dodala.

Za fotografie děkujeme a oceňujeme je celoroční volnou vstupenkou do Muzea umění Olomouc. Výstava v Arcidiecézním muzeu Olomouc trvá do 10. ledna.

Fotogalerie
Svatopetrské náměstí

Foto: Barbora Kučerová

Giovanni Battista Piranesi

Veduta s bazilikou a náměstím Sv. Petra ve Vatikánu, z cyklu Vedute di Roma, 1744–1745, lept, Národní galerie v Praze

Koloseum

Foto: Barbora Kučerová

Koloseum

Foto: Barbora Kučerová

Giovanni Battista Piranesi

Flaviovský amfiteátr zvaný Koloseum, ze souboru Antichità Romane de´ Tempi della Reppublica, 1747–1748, lept, Arcibiskupství olomoucké – Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Forum Romanum

Foto: Barbora Kučerová

Giovanni Battista Piranesi

Pozůstatky Jupiterova chrámu, ze souboru Antichità Romane de´ Tempi della Reppublica, 1747–1748, lept, Arcibiskupství olomoucké – Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Forum Romanum

Foto: Barbora Kučerová


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Čtvrtek | 30. 11. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies