Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Stavební úpravy románského paláce – příležitost ke vzniku filmu o biskupu Zdíkovi

AKTUALITA | 19. 11. 2021

Arcidiecézní muzeum Olomouc včetně románského Zdíkova paláce jsou kvůli stavebním úpravám uzavřeny, ale pro zájemce o historii a kulturu to má jedno plus. Díky tomu zde mohl režisér Theodor Mojžíš začít natáčet dokument "Olomoucký biskup uprostřed Evropy" o jedné z největších osobností českých zemí první poloviny 12. století – Jindřichu Zdíkovi (asi 1083 – 1150).

„Myšlenka na tento dokument vznikla už před zhruba dvanácti lety, kdy jsme v Muzeu umění Olomouc uspořádali velkou výstavu o biskupu Zdíkovi. Problémem je, že skutečně hmatatelného materiálu o této osobnosti je velmi málo. Nynější stavební úpravy románského paláce však nabízejí možnost dostat se doslova pod povrch až do doby vzdálené tisíc let. Jsme tedy velmi rádi, že se Theodor Mojžíš této příležitosti chopil,“ uvedl Ondřej Zatloukal, ředitel Muzea umění Olomouc, které Arcidiecézní muzeum včetně Zdíkova paláce spravuje. 

Koprodukční snímek České televize a společnosti  Video Theo bude štáb natáčet a stříhat po celý příští rok a pokud vše klapne, odvysílá jeho premiéru Česká televize na jaře roku 2023. „Průvodcem hodinového dokumentu bude herec Jaroslav Plesl, který zde bude vystupovat sám za sebe. Jako člověk, který má rád historii i jako pátrač po osudu Jindřicha Zdíka,“ doplňuje režisér Theodor Mojžíš, který před dvěma lety uvedl ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc hrané dokumentární drama Barokní velmož o olomouckém biskupovi Karlu z Lichtensteinu-Castelcorna.

Fotogalerie
Ve Zdíkově paláci

Ředitel Muzea umění Ondřej Zatloukal a režisér Theodor Mojžíš při natáčení

Gotická klenba

Natáčení stavební sondy odhalující gotickou klenbu ve Zdíkově Paláci v Olomouci

Stavební sonda

Stavební sonda odhalující původní gotickou klenbu ve Zdíkově Paláci v Olomouci, kterou překrývá novodobá ochranná vrstva

Románská okna

Natáčení v olomouckém Zdíkově paláci s unikátními románskými okny

Průvodce dokumentem

Herec Jaroslav Plesl, který ztvárnil v dokumentárním dramatu Barokní velmož biskupa Karla z Lichtensteinu- Castelcorna, bude mít v dokumentu o Jindřichu Zdíkovi roli zasvěceného průvodce


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 4. 10. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies