Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Restaurátorka MUO koupala grafiku z 18. století

Velkoformátová grafika Pohled na biblický Jeruzalém byla provedená technikou čárového leptu v kombinaci s mědirytem – byla vytištěna kolem roku 1735 a svými rozměry 819 na 1210 milimetrů je skutečně výjimečná.

AKTUALITA: 09 12 2022

Veronika Klimszová, restaurátorka MUO, pokračuje v práci na restaurování velkoformátové grafiky Pohled na biblický Jeruzalém od Johanna Daniela Herze st. Tentokrát dílo z 18. století koupala ve speciální lázni.

„Voda má většinou na takto zestárlý a poškozený papír příznivý vliv, reaguje se spoustou nečistot a degradačních složek v papíru. V tomto případě pracujeme sice s poměrně starým papírem, ale velice kvalitním, což je dáno jeho výrobou. Papír je i dnes soudržný a pevný, navíc vysoké gramáže, proto jsme si mohli dovolit čištění tímto způsobem. Nicméně vzhledem k rozměru byla manipulace s grafikou poměrně složitá,“ přiznává Veronika Klimszová.

Grafika byla ošetřena ve veliké vaně, kterou nám zpřístupnilo Vlastivědné muzeum. První lázeň obsahovala teplou vodu s malým přídavkem tenzidu, který se běžně používá na čištění papíru. Během procesu čištění byla voda několikrát vyměněna, postupně pouze za vodu čistou. 

„Mezi lázněmi jsem se zaměřila na čištění štětcem největších znečištění při okraji papíru a celého rubu díla. Pro tyto účely se používá velice jemný štětec s kozím chlupem,“ dodává restaurátorka MUO.

Vizuálně bylo v papíru značně redukováno zažloutnutí a zatekliny. Po skončení koupání bylo nutné papír znovu doklížit a grafika byla ponechaná k přirozenému proschnutí na vzduchu. Její rovnání bude probíhat až příště, v tomto případě byl papír příliš nasáklý vodou a mohl by při sušení pod zátěží změnit svůj rozměr, což je nežádoucí.

V dalších krocích restaurátorského zásahu, které vám také ukážeme, bude nutné zajistit trhliny a ztráty v papíru, vybrat vhodný způsob retuše a adjustace. 

Fotogalerie
Koupel grafiky probíhala ve speciální vaně ve Vlastivědném muzeu

Foto: MUO/ Zdeněk Sodoma

První lázeň obsahovala teplou vodu s malým přídavkem tenzidu, který se běžně používá na čištění papíru.

Foto: MUO/ Zdeněk Sodoma

Veronika Klimszová také štětcem čistila největších znečištění při okraji papíru

Foto: MUO/ Zdeněk Sodoma

K čištění se používá štětec s kozím chlupem, který je velmi jemný

Foto: MUO/ Zdeněk Sodoma

V dalších krocích restaurátorského zásahu bude nutné zajistit trhliny a ztráty v papíru

Foto: MUO/ Zdeněk Sodoma


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 4. 10. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies