Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Projekt SEFO vzbuzuje zájem až ve Francii

AKTUALITA | 6. 6. 2019 

Po velkém úspěchu retrospektivní výstavy Victora Vasarelyho v Centre Georges Pompidou v Paříži, která skončila letos v květnu, následuje výstava La Révolution Permanente v Aix-en-Provence ze sbírek Centre Pompidou, u čehož nesmí chybět ani zástupci Muzea umění Olomouc a především projektu Středoevropského fóra (SEFO).

„Přijala jsem pozvání na vernisáž od Pierra Vasarelyho, prezidenta Fondation Vasarely, která spravuje dílo významného francouzsko-maďarského umělce Victora Vasarelyho a dlouhodobě s námi spolupracuje. Při příležitosti zahájení výstavy La Révolution Permanente jsem se  setkala také s jejím autorem a kurátorem z pařížského Centre Georges Pompidou Michelem Gauthierem. Ten se velmi zajímal o náš projekt SEFO, mapující středoevropské umění,“ prozradila zástupkyně ředitele Muzea umění a vedoucí odboru SEFO Gina Renotière.

Olomoucké Muzeum umění bylo vůbec první instituci v České republice, která již před dvanácti lety představila tvorbu Victora Vasarelyho rozsáhlou výstavou. Od té doby velmi úzce spolupracuje s Fondation Vasarely v Aix-en-Provence a také díky této spolupráci se může pyšnit Vasarelyho díly ve svých sbírkách. 

"Aktuální výstava v Aix-en-Provence je pro Muzeum umění jedinečnou příležitostí navázat blížší spolupráci i s tak slovutnou institucí jakou je Centre Georges Pompidou v Paříži. Ukazuje se, že náš dlouholetý projekt SEFO by se mohl stát jakousi společnou platformou hledání podob poválečného umění v Evropě," dodává Gina Renotière.

Samotná výstava La Révolution Permanente v Aix-en-Provence představuje výběr kinetického umění a op-Artu ze sbírek pařížského Centra Georges Pompidou a svědčí o různorodosti těchto uměleckých směrů, které ovlivnily celé 20. století až po současnost. Podle autora a kurátora výstavy Michela Gauthiera pro ni není příhodnější místo, než Centrum architektury v Aix-en-Provence, vytvořené v sedmdesátých letech Victorem Vasarelym. „Centre Georges Pompidou představuje v Aix-en-Provence výběr toho nejlepšího ze svých sbírek – Nicolase Schöffera, Gregoria, Vardanega, Jesúse Rafaela Sota, Wojciecha Fangora, Gyulu Kosice či Francisca Sobrina,“ zdůrazňuje autor výstavy Michel Gauthier.

Fotogalerie
La Révolution Permanente
La Révolution Permanente
La Révolution Permanente
La Révolution Permanente
La Révolution Permanente

Michel Gauthier, autor výstavy a kurátor z Centre Georges Pompidou.

La Révolution Permanente  
La Révolution Permanente
La Révolution Permanente
La Révolution Permanente

Gina Renotière,  zástupkyně ředitele Muzea umění a vedoucí odboru SEFO, s Michelem Gauthierem z Centre Georges Pompidou.

La Révolution Permanente

Pierre Vasarely při zahájení výstavy ze sbírek Centre Pompidou v Aix-en-Provence.

La Révolution Permanente

Bernard Blistène, ředitel Musée national dart moderne, Centre Pompidou, zahajuje výstavu v Aix-en-Provence.

La Révolution Permanente

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Čtvrtek | 7. 12. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

9 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies