Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

V neděli končí výstava Pokus o maximální přiblížení KE 3171 O 96

AKTUALITA | 5. 3. 2020

Pomoc s výzkumem

Chtěli byste nám pomoct a prozradit nám, co vás zaujalo na novém typu výstavy – Pokus o maximální přiblížení KE 3171 O 96? V tom případě se zapojte do našeho výzkumu! Stačí si jen vyzvednout a následně vyplnit dotazník na pokladně Arcidiecézního muzea a ZDARMA si prohlédnout výstavu. Jako bonus dostanete volný vstup i do zbylých částí Arcidiecézního muzea.

Už jen do neděle mohou návštěvníci Arcidiecézního muzea vidět neobvyklou výstavu Pokus o maximální přiblížení KE 3171 O 96. Tu pro ně připravili lektoři edukačního oddělení a snaží se jim touto cestou představit nejrůznější pohledy na umělecké dílo.

Centrem expozice jsou dva obrazy – zátiší z roku 1655 a 2017, jejichž originály návštěvníci uvidí v poslední, čtvrté části Galerie. „Jde o klasické zátiší nizozemského malíře Jan I. van Kessela (1626–1679) Zátiší s citronem. Jeho kontext rozšiřuje malba současného autora Jana Mikulky (* 1980) Zátiší s limetkami II z roku 2017. Oba obrazy jsme instalovali s úmyslem, aby vedly symbolický dialog jak mezi sebou, tak s jejich vnímateli. S trochu nadsázky můžeme i říct, že se zde jedná o konkurenční umělecký souboj. Obraz současného malíře v kontextu klasického díla podstatně rozšiřuje interpretační rámec a o to nám šlo. Když dáme obě díla vedle sebe, ukazujeme divákovi, že do dnešních dnů přetrvává zájem o námět, přetrvává um malíře něco takového vytvořit. Malba zátiší je ve výtvarném umění stále přítomna a my instalací navozujeme mimo jiné otázku proč tomu tak je?“ říká kurátor a šéf edukačního oddělení MUO Marek Šobáň.

První tři místnosti pak nabízejí jakýsi návod, na co by se měli při pozorování a vnímání uměleckého díla návštěvníci zaměřit. Mají k dispozici texty, zvětšené výřezy reprodukcí, audio prohlídku i speciální multimediální aplikaci. 

„Chceme, aby si návštěvníci výstavu našich dvou obrazů užili se vším všudy a především si je důkladně prohlédli. V části expozice jim nabízíme také možnost vlastní interpretace díla prostřednictvím speciálně vytvořené aplikace. Při osobní interpretaci díla mohou uplatnit své zážitky nebo citové rozpoložení, které v nich pozvolné poznávání obrazu vyvolává,“ říká autorka koncepce výstavy Hana Lamatová. 

Výstava své brány uzavře v neděli 8. března!

 

Fotogalerie
KE 3171 O 96.
Pokus o maximální přiblížení KE 3171 O 96
Pokus o maximální přiblížení KE 3171 O 96
Pokus o maximální přiblížení KE 3171 O 96
Pokus o maximální přiblížení KE 3171 O 96
Zátiší skoro jedním tahem

Výstavu doprovází také aktivní zóna, kde si budete moct nakreslit vlastní zátiší, ale pozor! Obří tužkou!

Marek Šobáň | vedoucí edukačního oddělení
David Hrbek | lektor
Hana Lamatová | spoluautorka výstavy
Zátiší s citronem
Ke stažení

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pondělí | 4. 12. 2023

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

9 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies