Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Nová výstava představuje vývoj Přemyslovského hradu a jeho okolí

AKTUALITA | 7. 9. 2018

Vývoj a historickou úlohu jednoho ze tří olomouckých kopců nad řekou Moravou představuje v Arcidiecézním muzeu nová výstava Zde se nacházíte s podtitulem Václavské náměstí v proměnách času. Navštívit ji můžete denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, a to až do 7. října.

Ve třech částech výstavy ukazujeme jednak přestavby nejvýznamnější středověké památky návrší, tzv. Zdíkova paláce, za posledních 100 let včetně nyní připravované stavební úpravy. Dále představujeme nedávno nalezený historický poklad – schrány, v nichž byly uloženy pozůstatky olomouckých údělných knížat a osobností Klášterního Hradiska. A navíc zde jsou také velkoformátové fotografie míst, která byla (podobně jako Přemyslovský hrad a Arcidiecézní muzeum Olomouc) oceněna prestižním označením Evropské dědictví.

Stavební úpravy Zdíkova paláce

Zdíkův palác zkoumali v průběhu 20. století několikrát historici umění i archeologové, a navíc byl předmětem stavebních úprav. Už v šedesátých letech rozpracoval architekt Jan Sokol společně s Miloslavem Burianem studii jasně odlišující moderní zásahy od původních struktur. Díky tomu bylo možné v 70. a 80. letech například zvednout střechy nad ambitem, odkrýt románská okna a vestavět ochoz pro návštěvníky paláce. Další adaptace se týkaly v letech 1998 až 2006 budov kapitulního děkanství kvůli rozhodnutí zřídit zde Arcidiecézní muzeum. Nyní je nachystána druhá fáze rekonstrukce areálu. V podkroví hlavní budovy děkanství by měly vzniknout další výstavní prostory a nově navržené je i zpřístupnění Zdíkova paláce. Autorem přestavby je architekt Jan Šépka, který se podílel již na první fázi rekonstrukce. 

Pohřební schrány olomouckých Přemyslovců

Téměř tisíc let staré ostatky pravděpodobně přemyslovských knížat, zakladatelů olomouckého Klášterního Hradiska Oty I. (1045 - 1087), Oty III. (1122 -1160), jejich manželek Eufemie a Durancie, olomouckého biskupa Jana III. († 1157) a premonstrátského opata na Hradisku Roberta I. († 1269) znovuobjevili koncem minulého roku v kostele sv. Štěpána Prvomučedníka v Klášterním Hradisku zdejší farář Bedřich Přemysl Hanák a historik umění Leoš Mlčák.

Zatímco ostatky odvezli archeologové začátkem letošního srpna k dalšímu zkoumání do Prahy, cínový sarkofág a malovanou dřevěnou schránu, v níž byly kosti uloženy, si mohou zájemci prohlédnout na výstavě.

Velkoformátové fotografie – European Heritage Label

Arcidiecézní muzeum Olomouc je společně s Přemyslovským hradem v rodině 38 významných evropských lokalit, které získaly prestižní ocenění European Heritage Label. Nyní je budou mít lidé možnost zhlédnout všechny na velkoformátových fotografiích.

Označení Evropské dědictví přibližuje místa s historickými a kulturními milníky spojujícími obyvatele i jednotlivé státy Evropské unie. Umožňuje cestovat nejen v čase, ale i po jednotlivých zemích od archeologických nalezišť k architektuře, od středověkých hradů k folklórním tradicím a krásným uměním. Během chvíle je tak možné navštívit klášter Cluny ve Francii, Archiv Koruny aragonské ve Španělsku či proslulé gdaňské loděnice v Polsku a dozvědět se přitom více o těchto místech.

Výstavu společně pořádají Zastoupení Evropské komise v České republice, Muzeum umění Olomouc a Národní památkový ústav, který je současně národním koordinátorem ocenění. Označení Evropské dědictví je součástí evropského programu Kreativní Evropa.

Fotogalerie
Zastřešení severního křídla ambitu před zvýšením střech a zpřístupnění Zdíkova paláce veřejnosti, 60. léta 20. století
Šépka architekti – navrhovaný stav exteriéru paláce, 2018
Návrh architekta Jana Sokola na rekonstrukci Zdíkova paláce, 1968
Farář Bedřich Hanák a genetik Daniel Vaněk vytahují malovanou truhlu s ostatky olomouckých Přemyslovců z cínové tumby
Odborníci určí, jestli se jedná o ostatky olomouckých Přemyslovců
Dřevěná malovaná schrána, kde byly uloženy ostatky olomouckých Přemyslovců
Vernisáž výstavy
Vernisáž výstavy
Vernisáž výstavy
Vernisáž výstavy
Vernisáž výstavy
Vernisáž výstavy
Ke stažení

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Sobota | 1. 4. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies