Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Noc kostelů otevře Zdíkův palác

AKTUALITA | 23. 5. 2019

V pátek 24. května proběhne v České republice Noc kostelů a i letos se do ní zapojí Arcidiecézní muzeum Olomouc. Pro návštěvníky zdarma otevře od 18 do 21 hodin Zdíkův palác se sklářskou intervencí Václava Ciglera a Michala Motyčky. 

Olomoucký románský biskupský palác se řadí mezi nejvýznamnější vrcholně románské obytné stavby v Evropě. Byl rezidencí olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka, jedné z nejvýznamnějších osobností českých dějin 12. století.

Momentálně jej navíc zdobí sklářská díla legendy české výtvarné scény Václava Ciglera, která do starobylého prostoru rozmístil Ciglerův blízký spolupracovník architekt Michal Motyčka. Intervence s názvem Světlem tak propojuje dnešní svět s dobou slavné éry biskupa Zdíka.

Vznik olomoucké rezidence souvisí s výstavbou kostela sv. Václava, který založil na počátku 12. století olomoucký kníže Svatopluk. Stavbu dokončil biskup Zdík. V sousedství kostela si nechal postavit reprezentační palác, k němuž přiléhala menší křížová chodba obdélníkového půdorysu a kapitulní dům určený pro společný život kněží. V roce 1141 sem biskup natrvalo přesídlil spolu s dvanácti kanovníky. Architektura rezidence neměla v českých zemích 12. století obdoby. Biskupův palác byla patrová stavba obdélníkového půdorysu. Přízemí sloužilo jako hospodářská budova. První poschodí, které je nyní součástí prohlídkové trasy Arcidiecézního muzea, sloužilo jako soukromá rezidence. Původní podlaha byla níže než lávka, po níž prochází návštěvníci. Lávka totiž spočívá na gotické klenbě, která byla na místě zbořeného románského paláce vztyčena při stavbě křížové chodby ve 14. století.

Fotogalerie
Václav Cigler a Michal Motyčka: Světlem
Rajský dvůr
Zdíkuv palác
Václav Cigler a Michal Motyčka: Světlem
Václav Cigler a Michal Motyčka: Světlem
Olomoucký dóm

Noc kostelů letos připadá na pátek 24. května.

Václav Cigler a Michal Motyčka: Světlem
Václav Cigler a Michal Motyčka: Světlem
Rajský dvůr
Václav Cigler a Michal Motyčka: Světlem

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Neděle | 1. 10. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies