Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

MUO představí českou poválečnou fotografii v Lublani

AKTUALITA | 28. 8. 2020

Emila Medkova, Vilem Reichman, Ladislav Postupa, Antonín Gribovský, Jan Hajn, Rupert Kytka, Jaromír Kohoutek, Ivo Preček, to jsou jen některá jména fotografů, jejichž díla budou už od příštího čtvrtku k vidění ve slovinském hlavním městě.

Výstava Poezie každodennosti | Česká poválečná avantgardní fotografie v Galerii Photon představí trendy v české autorské fotografii šedesátých let 20. století. 

„Na výstavě budeme prezentovat například jednu z prvních fotografických skupin v Československu – skupinu DOFO, ta je úzce spjata s Olomoucí. Její členové navázali jak na meziválečnou avantgardu, zejména surrealismus, tak i na aktuální trendy 50. a 60. let minulého století, jako byl informel či lettrismus, v podtextu pak pro tu dobu příznačný existencialismus ,“ říká kurátorka výstavy Štěpánka Bieleszová.

Skupina DOFO svou kvalitou brzy překonala hranice Olomouce i Československa a zařadila se svým významem mezi širší evropskou uměleckou scénu. 

„Na výstavě ale připomeneme i souputníky této skupiny. Mám na mysli především členy libereckého Studia výtvarné fotografie, jako byli Jan Pikous, Čestmír Krátký nebo Ladislav Postupa,“ připomíná Bieleszová. „Pro dotvoření dobového kontextu, a také jako ukázky špičkové úrovně české fotografie 60. let nebudou chybět ani práce Emily Medkové či Miloslava Stibora.“

Výstava Poezie každodennosti potrvá v Galerii Photon až do 16. října.

Fotogalerie
Ladislav Postupa
Jan Hajn
Jaroslav Vávra
Antonín Gribovský

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30 - 18.00

Neděle | 24. 9. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

8 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies