Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

František Sysel - restaurátor, který se dostal pod kůži Marsya

AKTUALITA | 8. 4. 2017

K práci snů se dostal František Sysel st. (1927-2013), který v 60. letech minulého století restauroval slavný Tizianův obraz Apollón a Marsyas. Právě této výrazné restaurátorské a umělecké osobnosti je věnována nově otevřená výstava Pod kůží  Marsya na zámku v Kroměříži u příležitosti jeho nedožitých 90. narozenin.

František Sysel restauroval několik set uměleckých děl, z nichž patnáct je k vidění v kroměřížské zámecké galerii. "Nebyl však pouze restaurátorem obrazů, ale i rozsáhlých nástěnných maleb a celých souborů uměleckých děl, například oltářů či významných sochařských děl," přiblížila kurátorka výstavy Simona Jemelková z Muzea umění Olomouc. 

V návštěvnickém centru jsou také k vidění fotografie a další dokumenty z jeho života, návštěvníci se mohou seznámit i s jeho volnou tvorbou. "U Františka Sysla platí, že svou tvorbou kompenzoval pracovní vytíženost," řekla Jemelková. Svědčí o tom i náměty, většinou zátiší nebo výjevy z přírody a také z rodinného prostředí.

K výstavě, kterou pořádá společně Národní památkový ústav, územní památková správa v Kroměříži, Muzeum umění Olomouc a správa zámku  vznikla i publikace. Ta kromě životopisu Františka Sysla obsahuje vzpomínky přátel a další texty shrnují jeho restaurátorkou činnost i volnou tvorbu. Důležité jsou případové studie tří jeho významných počinů: restaurování Tizianova obrazu Apollón a Marsyas, tzv. Šternberské madony a nástěnných maleb v kostele sv. Kříže v Nebovidech.

František Sysel studoval restaurování nejprve na bratislavské Vysoké škole výtvarných umění u profesora Karla Veselého, od roku 1953 na pražské Akademii výtvarných umění u profesora Bohuslava Slánského. Absolventi profesora Slánského patřili k uznávané takzvané československé restaurátorské škole, jejímž krédem bylo, že restaurátor musí být nejen řemeslně zručným a vědecky poučeným pracovníkem, nýbrž i umělcem. Tyto myšlenky prosazovala také Tvůrčí skupina restaurátorů R64, k jejímž zakladatelům František Sysel patřil. Záchraně památek – nástěnných maleb, plastik a závěsných obrazů – se věnoval především na Moravě a na Slovensku. 

Výstava je k vidění do 8. června 2017.

Foto: MUO - Tereza Hrubá

Fotogalerie
Výstava Pod kůží Marsya

Hudební zahájení vernisáže

Výstava Pod kůží Marsya

Zámecká galerie v Kroměříži s uměleckými díly, které František Sysel restauroval

Výstava Pod kůží Marsya

Kroměřížský kastelán Martin Krčma uvádí vernisáž výstavy prací Františka Sysla

Výstava Pod kůží Marsya

Osobní věci Františka Sysla

Výstava Pod kůží Marsya

Zámecká galerie v Kroměříži s díly, které František Sysel restauroval

Výstava Pod kůží Marsya

Kurátorka výstavy Simona Jemelková z Muzea umění Olomouc

Výstava Pod kůží Marsya

Ondřej Zatloukal z Muzea umění Olomouc hovoří o díle restaurátora Františka Sysla


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 4. 10. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies