Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Filmart vám představí českou literaturu ve filmu

...a pátý jezdec je Strach
1964, 98 min., režie: Zbyněk Brynych, předloha Hana Bělohradská, novela Bez krásy a bez límce, 1962
hrají: Miroslav Macháček, Olga Scheinpflugová, Jiří Adamíra, Zdenka Procházková, Josef Vinklář, Ilja Prachař, Jiří Pleskot, Čestmír Řanda st., Slávka Budínová, Iva Janžurová, Helena Růžičková, Ladislav Potměšil a další

AKTUALITA | 12. 1. 2021

I přes současná omezení kulturního života stále existují činnosti, jimž se lze věnovat: Třeba literatura a film. Muzeum umění Olomouc se ve spolupráci s Národním filmovým archivem rozhodlo obojí jednoduše propojit ve svém Filmartu. Od ledna vám nabídne online cyklus Literatura ve filmu. 

„Na stránkách muzea budeme od ledna do března nabízet on-line projekce filmů, které byly natočeny podle děl české literatury,“ prozrazuje produkční projektu Roman Ludva.

První snímek nás čeká už příští úterý 19. 1. v 19.00. Jedno z nejoceňovanějších děl Zbyňka Brynycha…a pátý jezdec je Strach představuje snahu filmařů československé nové vlny změnit jednostranný pohled na období nacistické okupace. Komorní expresionistické drama je příběhem židovského lékaře, který se v tísnivé atmosféře druhé heydrichiády snaží dostát svým morálním imperativům. Docent Braun je neokázalý hrdina, jenž v sobě nachází sílu vzdorovat bezmoci, ponížení i svému nejnebezpečnějšímu nepříteli – strachu. V možnosti pomoci zraněnému příslušníkovi odboje nachází Braun i příležitost pomstít se nenáviděnému režimu. Pud sebezáchovy a strach ve všech možných podobách ovšem deformují charaktery těch, kteří by mu mohli pomoct – jeho sousedů ze žižkovského činžáku. 

Snímek můžete 19. ledna od 19.00 online sledovat ZDE.


Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc zavřeno
Muzeum moderního umění zavřeno
Arcidiecézní muzeum Kroměříž zavřeno

Pondělí | 4. 12. 2023

Dnes je zavřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

9 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies