Následujte nás


Přihlásit se k odběru novinek

 

Edice Olomoučtí fotografové získala ocenění v Bratislavě

Výsledky Bienále – súťaž kníh 2022 / Biennial – Book Competition 2022

Kategorie: Historická fotografie
1. Alexandr Skalický – Sestup bílé čáry: Konceptuální fotografie 80. let (Jiří Pátek)
2. Fenomén Zbrojovka (Roman Franc)
3. The Photograph and the Love Poem (Orshi Drozdik)

Kategorie: Současná fotografie
1. Ewolucja impérium 1988–2022 (Mariusz Forecki)
2. One Day Every Day (Zuzana Pustaiová)
3. Solitude (Barnabás Neogrády-Kiss)

Čestné uznání poroty:
Edice Olomoučtí fotografové (4 svazky: Miloslav Stibor, Petr Zatloukal, Karel Kašpařík, Michal Kalhous)

AKTUALITA: 10 11 2022

Představuje osobité fotografy spjaté s olomouckým regionem, kteří svým rukopisem rezonují v mezinárodním kontextu. Cestuje po galeriích v Česku i Evropě a propojuje médium knihy s konceptuálními fotografickými výstavami. A v poslední době sbírá také ocenění. Edice Olomoučtí fotografové, na které spolupracuje Muzeum umění Olomouc (MUO) s Vydavatelstvím Univerzity Palackého (VUP), si nejnověji vysloužila čestné uznání v rámci knižního bienále Středoevropského domu fotografie v Bratislavě. Soutěž se konala při příležitosti 32. ročníku festivalu Měsíc fotografie, který tradičně opanuje většinu významných galerií a uměleckých prostor v hlavním městě Slovenska.

Mezinárodní odbornou porotu ve složení Jana Hojstričová (Slovensko), Josef Moucha (Česko) a Thomas Licek (Rakousko) oslovil koncept i téma edice Olomoučtí fotografové. Dosud v ní vyšly čtyři svazky představující dílo mistra ženských aktů a portrétů Miloslava Stibora, autentického dokumentaristy Petra Zatloukala, nezaměnitelného avantgardisty Karla Kašpaříka a postmoderního solitéra Michala Kalhouse.

„Ocenění od mezinárodní poroty je pro nás velkým povzbuzením do další práce na edici. Potvrzuje nám totiž, že Olomoučtí fotografové mají mezinárodní potenciál a rezonují daleko za hranicemi olomouckého regionu. Ostatně, to bylo na začátku edice naším cílem – oživit a připomenout umělecký odkaz mnohdy částečně zapomenutých výrazných postav české fotografie,“ říká editorka edice a kurátorka MUO Štěpánka Bieleszová.

Autorský tým nyní pracuje již na pátém svazku edice. Nejnovější kniha Olomouckých fotografů představí dílo osobité fotografky Blanky Lamrové a vyjde do konce letošního roku.

Olomoucká fotografie v Bratislavě až do Vánoc

Edice Olomoučtí fotografové se v Bratislavě nepředstavila pouze v rámci soutěže knih. Petr Zatloukal, jemuž je jeden ze svazků edice věnován, totiž ve městě na Dunaji rovněž uvedl výstavu svých snímků s názvem Diskodrom. Zatloukal svými fotografiemi dává nahlédnout za normalizační oponu a odhaluje životy a kratochvíle lidí v sešněrované socialistické společnosti – v případě Diskodromu konkrétně dokumentuje prostředí komunistických diskoték. Výstavu mohou zájemci vidět v bratislavské kavárně Studňa do 22. prosince 2022.

Dvojjazyčná edice Olomoučtí fotografové před nedávnem získala také Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury. Spolu s doprovodnými výstavami už se kromě Česka představila také na Slovensku, v Maďarsku, v Rakousku či Polsku. Nabízí formálně a vizuálně ucelenou a osobitou řadu publikací, které si kladou za cíl zmapovat a poukázat na mezinárodní význam i potenciál fotografů spjatých s olomouckým regionem. Podrobnější informace naleznete na webu edice photographers.upol.cz.

Fotogalerie
Michal Kalhous
Michal Kalhous
Miloslav Stibor
Miloslav Stibor
Karel Kašpařík
Karel Kašpařík
Petr Zatloukal
Petr Zatloukal

Dnešní otevírací doba

Arcidiecézní muzeum Olomouc 10.00-18.00
Muzeum moderního umění 10.00-18.00
Arcidiecézní muzeum Kroměříž 8.30-18.00

Středa | 4. 10. 2023

Dnes je otevřeno


Pokladna otevřená út–ne 10-18 hodin, Rezervace na pokladna@muo.cz
telefon: 585 514 241

7 Otevřených výstav

Přihlásit se k odběru novinek

 
© MUZEUM UMĚNÍ OLOMOUC 2022 Nastavení Cookies